Увулит, запалення язичка в горлі

Увулит — гостра запальна патологія язичка інфекційно-алергічної етіології, що виникає раптово і проявляється болючими відчуттями, відчуттям стороннього предмета в горлі, дихальної дисфункцією. Кашель не приносить полегшення, а тільки погіршує самопочуття хворих. У них розвивається дисфонія, дисфагія і гострий біль при русі мовою.

Зміст статті:

Язичок при даній патології розпухає, збільшується в розмірах, болить, набрякає, набуває червоний або синюшний колір, вкривається плівкою. Часто на його поверхні з’являються світлі плями або наліт. Він звисає до кореня язика, заважає і стає причиною блювотних позивів.

Піднебінний язичок — це досить невеликий орган, який не може стати джерелом серйозних проблем. У важких випадках запалення розвивається так сильно, що у хворих виникає утруднення дихання.

Піднебінний язичок — кінцева частина м’якого піднебіння, розташована в прикореневій частині язика. Це гладко-м’язовий орган, вкритий зверху слизовою оболонкою і пронизаний безліччю капілярів, артеріол та венул. Набряк язичка в горлі і його почервоніння розвивається при інфекційному тонзиліті, фарингіті, стоматиті.

Піднебінний язичок виконує ряд певних функцій:

 • Бере участь у звукообразовании,
 • Запобігає проникненню шматочків їжі в гортань,
 • Забезпечує перерозподіл потоків повітря,
 • Бере участь у процесі блювоти і кашлю,
 • Зігріває атмосферне повітря.

Запалення язичка в горлі може призвести до порушення будь-якої з цих функцій.

Етіологія

Найчастіша причина увулита — інфекція. Бактерії, віруси, гриби, найпростіші, проникаючи в організм із зовнішнього середовища або з хронічних вогнищ, наявних в організмі, призводять до розвитку патологічного процесу, що проявляється 5 ознаками: болем, набряком, гіперемією, гіпертермією, дисфункцією.

Захворювання, при яких часто виникає увулит:

 1. Інфекційні захворювання ротової порожнини і носоглотки,
 2. Стоматологічні хвороби,
 3. Гострий або хронічний тонзиліт, фарингіт,
 4. Гнійне запалення підшкірно-жирової клітковини шиї,
 5. Травми та опіки порожнини рота,
 6. Алергія,
 7. Доброякісні та злоякісні пухлини м’якого неба.

Язичок запалюється вод впливом таких провокуючих факторів: надмірне вживання алкоголю, тривалий прийом деяких лікарських препаратів, місцеве переохолодження, хропіння, розрив судин в язичку, куріння.

Симптоматика

На початковій стадії захворювання набряк та інші ознаки запалення виражені незначно. Дихальна дисфункція у хворих не розвивається. Клінічно увулит проявляється відчуттям стороннього предмета в горлі, зміною голосу, дискомфортними відчуттями при ковтанні і розмові. Язичок у горлі збільшується і набрякає незначно. Загальний стан хворих залишається задовільним.

Увулит середньої і важкої ступені проявляється більш вираженою клінічною симптоматикою. У хворого виникає:

 • Гіперемія і набряклість язичка,
 • Звисання його до кореня язика,
 • Набряк і болючість м’якого неба,
 • Лихоманка,
 • Слабкість, міалгія, артралгія,
 • Дисфонія,
 • Гіперсалівація,
 • Позиви до блювоти,
 • Риніт.

 

Симптоми увулита виникають при вживанні їжі, в процесі кашлю або чхання. Особи, що перенесли аденоидектомию і тонзиллектомію, найбільшою мірою схильні до розвитку захворювання.

Запалений язичок опухає у горлі стає червоним і значно збільшується в розмірах. Язичок виглядає білим, коли покривається нальотом. При відсутності своєчасної медичної допомоги він може перекрити дихальні шляхи, що призведе до розвитку асфіксії.

Діагностика увулита полягає у проведенні фарингоскопического дослідження. У хворих язичок збільшений, набряклий, гіперемована. Якщо він досягає кореня язика, виникає блювотний рефлекс. У важких випадках кінчик язичка набуває синюшний відтінок, покривається неправдивої плівкою або покривається виразками.

Лікування

Лікування увулита полягає в усунення основного захворювання, яке і стало його причиною. Комплексна терапія патології дозволить позбутися від основних клінічних ознак і відновить стан хворих.

Загальні рекомендації фахівців, яких слід дотримуватися при лікуванні увулита:

 1. Достатній питний режим, відновлює водно-електролітний баланс,
 2. Дотримання правил особистої гігієни,
 3. Провітрювання кімнати,
 4. Вологе прибирання,
 5. Зволоження повітря,
 6. Використання окремої посуду,
 7. Виключення з раціону продуктів, що дратують горло,
 8. Відмова від шкідливих звичок.

Традиційна медицина

Лікуванням увулита зазвичай займаються оториноларингологи. Інфекційна форма патології вимагає проведення курсу антибіотикотерапії, а також місцевий вплив — полоскання ротової порожнини відваром ромашки і шавлії, використання антисептичного спрею.

Антибіотики призначають після проведення аналізу виділень із ротової порожнини на мікрофлору, визначення виду збудника та його чутливості. Позитивний терапевтичний ефект мають препарати широкого спектра дії з групи фторхінолонів, цефалоспоринів, макролідів — «Ципрофлоксацин», «Азитроміцин», «Цефтазидим».

Лікування алергічного увулита полягає у застосуванні:

 • Антигістамінних препаратів.
 • Діуретиків.
 • Глюкокортикостероїдів при затрудненому диханні.

Набряк язичка і м’якого піднебіння у запущених випадках вимагає проведення трахеостомії.

Серед найбільш ефективних фізіотерапевтичних процедур, що використовуються для лікування увеїту, виділяють: УВЧ-терапію, фототерапію, електрофорез, голкорефлексотерапію, магнітотерапію, гальванотерапию, УФО, кварц.

Інгаляції роблять з використанням ефірних маселевкалипта, кедра, ялиці. Відвар соснових бруньок і настій чебрецю з’єднують, додають масло евкаліпта і проводять інгаляцію з отриманим засобом.

Categories : Горло