Майже мимоволі днями втрапила до рук книжка Василя Симоненка. Встиг прочитати лише одне оповідання, але зворушило, – «Дума про діда». Чи то «старість», а чи втома від літературщини, але зараз саме такого враження потребується. Не вишуканого стилю, доброї мови, несподіваних сюжетів, а зворушення, посмішки, розчулення…

Одразу й згадав про свого діда Василя з Брустурів. Буває, згадую про нього в різних текстах. Хто їх читає, той і знає про діда. Так вийшло з одною пані, яка раніше бувала у нашому селі і знайома з деякими людьми. Тож коли ми перетнулися, давай розпитувати, ким же був мій предок? Чи, може, головою колгоспу? Чи головою сільради? Бо з моїх описів враження великої людини.

Я аж розгубився. Адже велич мого діда для мене виявляється у зовсім інших речах. Можливо, якраз у тому, що він ніколи не міг би займати якихось високих посад. Звісно, він і вчителем шкільним не був. Навіть мене ніколи не повчав, чим і навчив немало.

«…Я нікого так не люблю, як дідів. Це жива мудрість, неписана історія нашого народу. На своїх зігнутих плечах несуть вони стільки краси і ніжності, що може позаздрити їм будь-хто», – так пише Симоненко. Але ж не спілкуватимуся з цікавою пані цитатами з класиків… Так нічого толком і не відповів. Знайде відповідь хіба в цьому тексті.

А було так, що, завдяки дідові, я мав можливість вирости під прегарним килимом з оленями на лісовій галявині, які там гуляють, п’ють воду з озера. Тоді в дідовій хаті мешкали дві сім’ї. В одній кімнаті мої молоді батьки, а в іншій – дідо з бабою. Як я був зовсім малим, то спав у колисці в кімнаті батьків. Але після народження сестри в колиску помістили її.

Не знаю, як було б зі мною, якби дідо не працював нічним сторожем у колгоспі. Завдяки цьому я міг спати біля баби під стіною, на якій цей прекрасний килим. Лише трохи змін сталося відтоді. Батьки з нами, дітьми ще в дев’яностих перебралися в іншу хату. А баба померла у 2009 році. Тепер дідо вже не охороняє колгосп, бо нема що. Та й вік не дозволяє – вісімдесят шість. Зате сам спить на ліжку, над яким килим з оленями.

 

Читайте також:

Пісня про Любов
«Ти маєш бути сильним, інакше навіщо бути?»
Лєшек Колаковський. Повна й коротка метафізика. Іншої не буде. Іншої не буде
Неймовірний збіг

 

Від редакції. Дорогі читачі, якщо у вас є досвід, яким ви захочете поділитися з нами в рубриці «Актуальне», надсилайте свої відгуки, колонки, коментарі на скриньку press_grani@ukr.net — можливо, саме ваш звичний досвід стане для когось неоціненним!


themesthemes/3606