1 червня завершилася унікальна подія культурного життя України – «Книжковий Арсенал». Унікальна найперше не якимись «високими ідеями», особливостями програми чи організаційною довершеністю – аж ніяк. Адже за бажання кожен може скласти власний список невдоволень і претензій, – та хіба саме це має найбільше значення? Нашому видавництву «Арсенал» – навпаки – запам’ятався своєю конкретикою: кількістю прекрасних родин, яких ми там побачили, і кількістю книжок, які переселилися з нашого складу до осель цих родин. «Книжковий Арсенал» тривав 9 днів і практично «заблокував» (все ж у позитивному сенсі) роботу притомних видавців. Отож, «Грані-Т» якраз «розблоковувалися», а працівники редакції та відділу продажів обмінялися думками й враженнями. Незабаром журналісти та оглядачі проситимуть якісь «офіційні» коментарі про виставку, тому ми вирішили підготувати цей зовсім не глобальний і не надто детальний, однак щирий матеріал про наше «постарсенальне» самопочуття.

Почати варто з комерційної складової, оскільки саме вона, як правило, перекреслює позитивні враження. Рівнем продажів видавництво в цілому задоволене. Очікування були, як завжди, більші, однак здоровий глузд підказує, що в Україні не існує часопростору, де б очікування видавців щодо продажів сповнювалися в бажаному обсязі. Приємно вразила рівномірність продажів – сума виторгу кожного з 9 днів виставки практично однакова, що свідчить про рівномірність потоків відвідувачів кожного дня. Співвідношення вартості стенду й кінцевого виторгу виявилося цілком адекватним. Щодо популярності якоїсь певної категорії книжок, то тут ми також були приємно здивовані – всі серії, дорослі та дитячі, включно з подарунковими альбомами, продавалися практично рівномірно.

Однак можемо виділити й лідерів – серії «Сучасна дитяча поезія» та «Дитяча іронічна поезія». Ми довго боролися за «виховання» поетичної культури батьків, за те, щоб батьки розуміли всю глибину значення поезії для розвитку дитини, тому такий результат став нашою видавничою перемогою.

Серед відвідувачів стенду було чимало добре знайомих нам постійних читачів, яким уже нічого не потрібно пояснювати й доводити, – адже наше видавництво для них уже кілька років є «знаком якості». Однак ми відзначили й «інакшість» авдиторії Арсеналу – це не ті покупці, які ходять на «Медвін» чи в Український дім, і також не ті, які їздять на Форум видавців, і навіть не ті, котрі ходять у книгарні. Загалом їх можна охарактеризувати так: київські родини середніх та трохи більших, ніж середні, статків, які мають дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, які не беруть участі в літературних заходах для дітей, які мінімально знайомі з книжками нашого видавництва, а то й узагалі незнайомі, але які пішли від нашого стенду з повними пакетами книжок, тому що вони нас по-справжньому «відкрили». Інакше кажучи, ми суттєво розширили коло наших читачів.

Виразно помітно було, що відсутність книжок нашого видавництва у книгарнях не є перешкодою для того, щоби їх купувати й читати. Коректна та адекватна порада й представлення книги – це той місточок, який встановлюється між продавцем і покупцем та є запорукою наступних «книжкових походів». І цього місточка не існує практично в жодній книгарні. Відвідувачі нашого стенду розповідали нам різні історії про своїх дітей, сімейне читання, домашні бібліотеки, а на основі цього ми формували свою пропозицію. Слухаючи своїх читачів, дивлячись на них і спілкуючись із ними, ми впевнилися, що рухаємося у правильному напрямку.

Годі описати те море емоцій, яке ми пережили у процесі спілкування з читачами, авторами, художниками та всіма-всіма відвідувачами нашого стенду. Кількамісячні пухкенькі малючки, яких мами й тати носять «у сумці», наче кенгуру; 2-3-річні непосидючки, які гордо ставали на сходинки біля столу, вибирали книжки і принагідно хапали жменьку цукерок, щоб і для мами, і для тата, і для кишеньки; 4-5-річні декламатори «Зайчикової книжечки» Івана Андрусяка, які знають напам’ять половину віршів із книжок наших поетичних серій; 6-7-річні вундеркінди, які знають назви всіх динозаврів і збирають, тобто колекціонують, мінерали (а не просто зносять до квартири різне камінюччя); 8-9-річні школярі, які вже зрозуміли, як це прекрасно – завершити шкільний рік, тому від книжок про шкільні пригоди категорично відмовлялися; 10-12-річні, сором’язливі й часто скуті, які розмітали у нас «Привіт, це я!» Ніни Ґрьонтведт (дівчатка) і «Таємні Товариства Боягузів та Брехунів» Лесі Ворониної (хлопці); 13-15-річні, які не зовсім розуміють, чого хочуть у цьому житті, але ж у них іще все попереду, а таке розуміння навіть не до всіх дорослих приходить. Саме ці – конкретні – читачі нас надихають для подальшої роботи, адже без них ніякого руху вперед у нас не може бути.

У нас, як і в інших видавців, є певне невдоволення організаційною частиною «Книжкового Арсеналу». Але ми мали змогу висловитися, почати діалог із організаторами дитячої програми, і ми цінуємо їхнє прагнення вдосконалювати свою роботу та виправляти незручності.

Ми бачимо для «Арсеналу» велику перспективу за однієї умови: коли питання, хто для кого – «Арсенал» для видавців чи видавці для «Арсеналу» – не буде загострюватися, а започаткує конструктивний діалог. Сподіваємося, що «зіркова тусівка» буде на «Арсеналі» не лише тусуватися й виступати, а й купувати книжки. Не лише фотографуватися на тлі книжкових новинок, а й справді їх читати, особливо власним чи знайомим дітям.

Дякуємо всім, хто був, є і буде з нами!

 

P. S. Особлива подяка від нас організаторам «Книжкового Арсеналу» за приємне сусідство з російським видавництвом «Розовий жираф». А «Жирафам» дякуємо за цікаві розмови про обидві сучасні дитячі літератури без мовних пересторог і бар’єрів!

 

Видавництво «Грані-Т»


 • Події

 • Українські музиканти записали альбом дитячих пісень «Віршолюбики»

  Українські музиканти на чолі з Едуардом Приступою (гурт «Неділя») завершили роботу над альбомом дитячих пісень «Віршолюбики». До нього ввійшли пісні на вірші сучасних українських і зарубіжних поетів, книжки яких побачили світ у видавництві «Грані-Т».

 • 24 травня – 1 червня «Грані-Т» запрошують на «Книжковий Арсенал»

  24 травня — 1 червня запрошуємо всіх великих і маленьких читачів відвідати стенд видавництва «Грані-Т» під час фестивалю «Книжковий Арсенал».

 • Новини

 • Віршолюбики: від музи до музики

  1 червня під час «Книжкового Арсеналу» українські музиканти презентували благодійний альбом дитячих пісень «Віршолюбики». До нього ввійшли українські й зарубіжні поезії, що побачили світ у видавництві «Грані-Т».

 • Транзитна культура: симптоми і травми

  Днями під час «Книжкового Арсеналу» літературознавець Тамара Гундорова прочитала лекцію на тему своєї нової книжки «Транзитна культура», що побачила світ у видавництві «Грані-Т». Про свою найновішу книжку розповідає її авторка.

 • Як стати живим класиком

  28.05 під час «Книжкового Арсеналу» дослідниця літератури Віра Агеєва, літературознавець Ростислав Семків та епатажний поет Вано Крюґер розмірковували про те, хто з сучасників має шанси ввійти до літературного канону та стати в майбутньому класиком

 • Грані «Книжкового Арсеналу»

  З 24.05 по 1.06 головна культурна подія Києва — «Книжковий Арсенал». «Грані-Т» підготували для вас безліч сюрпризів, серед них — зустрічі з письменниками й психологами, майстер-класи художників, «Підвішена книжка» й особливі ціни на особливі книжки!

themesthemes/3420