У книжці «Україна IN ROCK» було подано загальний аналіз справ музичних цілої армади українських рок-груп усіх ґенерацій – ветеранів жанру, середнячків і зовсім молодих, які лишень входили у світ професійного життя, але при тому вже засвідчили своє право на власну музику, власні погляди.

Хоча це видання й вийшло у світ порівняно недавно – у 2011-му, та слід не забувати, що рок – це надзвичайно динамічне мистецтво, воно перебуває в безупинному русі. Тому часова відстань у півтора року – це, насамперед, багато змін і новацій. Мені як автору приємно усвідомлювати, що цілий ряд формацій, які були означені як такі собі гедлайнери, не здали своїх позицій, а навіть пішли вперед, змужніли і вдосконалилися. Варто зазначити, що нинішня політична ситуація у країні до такого волелюбного жанру зовсім не є сприятливою, а навіть навпаки… Та нашим музикантам не звикати до таких умов, вони й так усе життя йдуть проти вітру. Тим паче, що продовжується й навіть посилилася попсова «вакханалія» в мас-медіа, де, як і раніше, немає місця якимсь і справді здоровим явищам, а від тотального ґламуру просто паморочиться в голові.

Між тим 2013 рік є знаковим для деяких героїв жанру. Рівно 25 років виповнилося культовій групі «Кому вниз» та не менш культовому рок-фестивалю «Тарас Бульба», який традиційно щороку вибухає в містечку Дубно на Рівненщині. Цього року «Тарас Бульба» подарує своїм фанам як мінімум три сенсації. Перша – ювілейний виступ незрівнянних «Кому вниз» на чолі з Андрієм Середою. До речі, група вже розпочала свій ювілейний тур великим благодійним концертом у Луцьку, де зібрала за квитки близько 15 тис. грн на операцію хворій 12-літній дівчинці. Це дуже гарний і символічний початок. Друга сенсація – реанімація колишньої леґенди українського геві-метал-року – групи «Білий загін» зі Львова на чолі з Олегом Шевченком-Білим. Третя новина буде радісною для прихильників панк-року, оскільки у класичному складі зібралася потужна бронебійна трійця «Борщ», яку кілька років тому породили двоє «вевешників», Олександр Піпа та Юрій Здоренко. Нова програма обіцяє бути справді вибуховою – саме такою, на яку вже давно чекають тисячі прихильників. Також сенсаційним слід вважати те, що одним із гедлайнерів «Тараса Бульби» стане леґендарна івано-франківська формація «Перкалаба», яка перед тим має відіграти чергову європейську концертну трасу в Польщі, Австрії та Німеччині. До речі, цього року саме «Перкалаба» музично оздоблювала книжкові стенди України на книжковому ярмарку в Ляйпциґу. Також, окрім молодих конкурсантів, багатьох порадує своїм виступом ще один леґендарний рок-ветеран – київська група «Вій» на чолі із загадковим і таємничим Дмитром Добрим-Вечором. Останній альбом «Йшов я небом» прихильники команди зустріли зі справжнім захопленням, адже тепер відома команда є гуртом людей мудрих, досвідчених і, як завжди, чесних і щирих. На сьогодні – це справжній раритет!

А 2012-й без перебільшення можна вважати доленосним для гедлайнера українського фолк-року групи «Гайдамаки» (тепер – «Kozak System»). Внаслідок певних непорозумінь із лідером формації співаком Олександром Ярмолою, який монополізував права на назву групи й репертуар, увесь склад музикантів вирішив продовжувати діяльність колективу самостійно, але під новою назвою «Kozak System». Слід зазначити, що, на відміну від колишніх «Гайдамаків», нова-стара група дуже активно протягом року гастролювала на території України й далі творчо зростає. Доказ тому – розкішний альбом «Шабля» – блискавичний, яскравий, талановитий. Серед інших музикантів, задіяних у записі платівки, завважуємо Андрія Середу, Катю Чілі та інших нетривіальних артистів… Також варто згадати успіхи інших українських фолк-рокерів, зокрема дивовижної формації «Воанергес» із Києва. Хлопці щойно видали свій четвертий альбом «Цілющий рок Древнього Києва», який еволюційно продовжує попередні три й водночас свідчить про новий виток творчості цієї вочевидь дуже обдарованої компанії ідейних однодумців. Представники молодшої ґенерації, музиканти хіп-хопової групи «Крапка» також наполегливо ведуть власну творчу лінію – щиру й нонконформістську. Їхній новий альбом «Хрестики й нулі» розширює обрії сучасного українського хіп-хопу. Так само радують і добре відомі «Мандри», які не так давно співпрацюють із яскравою вокалісткою Інною Прокопчук. Доказ тому – останній альбом «Світ», певно, один із найкращих у дискографії колективу. Не припиняють дивувати й Сестри Тельнюк, які викликали справжній фурор живою презентацією програми «Дорога зі скла» на поезії Оксани Забужко… Взагалі, чимало знакових артистів минулого року були на висоті й дарували нам свої талановиті речі. І це все – всупереч багато чому, про що йшлося наприпочатку.

 

Олександр Євтушенко,
музичний критик


 • Події

 • Фома та «Грані-Т» презентують «Україна IN ROCK» Олександра Євтушенка

  28 листопада в книжковій кав´ярні «Бабуїн» видавництво «Грані-Т» презентує нову книгу музичного критика та мистецтвознавця Олександра Євтушенка «Україна IN ROCK».

 • Новини

 • Думки експертів про книжку «Україна IN ROCK»

  Головний редактор «Граней-Т» Олена Мовчан, режисер Сергій Архипчук, лідер гурту «Мандри «Фома», музичний оглядач Юрко Зелений діляться враженнями від прочитання книжки Олександра Євтушенка «Україна IN ROCK».

 • «Україна IN ROCK» уже на книжкових полицях!

  У видавництві «Грані-Т» вийшла довгоочікувана всіма книга із серії «De profundis» «Україна IN ROCK: статті та есеї» Олександра Євтушенка. Продовжуючи нашу традицію, пропонуємо вам почитати, що про книгу говорять безпосередні учасники творчого процесу.

themesthemes/3325