Одним із героїв моєї книжки, яка вийшла в серії «Граней-Т» «Життя видатних дітей», став греко-католицький священик отець Омелян Ковч, понад десять років тому проголошений блаженним священномучеником. Захищаючи від розправи фашистів єврейське населення містечка Перемишляни на Львівщині, де він був парохом, отець Ковч опинився разом із євреями в польському концтаборі Майданек. За отця Омеляна заступилися впливові особи, і єдиною умовою його звільнення було підписати зобов’язання більше не втручатися в «єврейську справу». Не бажаючи покинути свою приречену на смерть паству, священик безслідно загинув у таборі, залишивши після себе лише кілька листів (записочок) до рідних, у яких він просив – ні, благав! – не робити нічого задля його порятунку:

«Я розумію, що стараєтеся про моє визволення. Але я прошу вас не робити нічого в цій справі. Учора вони вбили тут 50 чоловік. Якщо я не буду тут, то хто допоможе їм перейти ці страждання?.. Дякую Богові тисячу разів на день за те, що Він послав мене сюди. Я не смію просити Його про щось більше. Не турбуйтеся про мене – радійте зі мною!».

***

 Під час однієї зустрічі зі школярами-восьмикласниками, чотирнадцятирічними підлітками, я запитала в них про те, що вони думають про життя і смерть отця Омеляна. Мені відповів хлопець:

– Я не розумію, для чого він залишився з тими людьми в концтаборі. Що від цього змінилося? Вони все одно повмирали! Навіщо віддавати своє життя, якщо це не дасть результату? Він так і не зміг реалізувати себе.

Я дивилась на підлітка (німа, зніяковіла, заскочена): впевнений, спокійний і дуже щирий тон. Ось найстрашніше – хлопець був АБСОЛЮТНО ЩИРИМ! Він справді НЕ РОЗУМІВ, для чого отець Ковч залишився в концтаборі, як не розуміють, скажімо, невтаємничені в закони фізики, чому вода тече, а пісок сиплеться. Смерть священика видалася йому цілковитим безглуздям, програшем, абсурдом.

Наступні 10 хвилин я «виправдовувала» отця Омеляна Ковча, намагаючись демонструвати толерантність до думки свого юного опонента. Я навіть навела в приклад популярну і знайому всім дітям історію... ні, не про Ісуса Христа, а про Гаррі Поттера. Хіба в ній проповідуєтсья не та сама ідея: боротьби зі злом до самого кінця, навіть і без надії на перемогу, готовність віддати життя...

У відповідь поблажлива усмішка:

– Ну що Ви? У Гаррі Поттера були ДУЖЕ ВЕЛИКІ ШАНСИ перемогти Волдеморта, і він про це знав... 

***

Чому з дитячої літератури зникла тема жертовності, героїзму? Можливо, пересичені вигаданими і неправдивими історіями про піонерів-героїв, ми табуювали її як «комуністично-радянську» агітку? Сучасна дитяча книжка вже не актуалізує цю, до речі, зовсім не радянську, а ВІЧНУ цінність. Чому? Адже зміна епох не змінила головного: співчутливість, жертовність, відданість і надалі ПОТРІБНО ВИХОВУВАТИ. Інакше, боячись екологічної катастрофи, ми непомітно для себе станемо жертвами катастрофи моральної.

Ні, я зовсім не закликаю ідеологізувати дитячу книжку, щоб готувати борців за якусь ідею. Тут навіть не про ідею йдеться... Просто, мені здається, в такій ситуації неважко передбачити, що через 50 років в старечі будинки для немічних, самотніх, покинутих батьків неможливо буде влаштуватися – через їхню переповненість...

Я не ображений автор. Я мама трирічного сина і тепер, як ніколи, серйозно замислююсь над тим, як виховати його таким, щоб він свого часу зрозумів, ЗАРАДИ ЧОГО ЗАГИНУВ ОТЕЦЬ ОМЕЛЯН КОВЧ.

Наталія Пуряєва,
письменник


 • Про нас пишуть

 • Наталія Пуряєва про… любов, здатність прощати, справедливість, терпимість і добро

  Є речі, які надзвичайно важливі для формування особистості, та які хвилюють нас протягом життя. Ми часто думками повертаємось до Бога, віри і релігії, а як дитині пояснити в чому відмінність, чому існують різні релігії та різні духовні лідери? Про дитинство п’яти визначних лідерів, які вплинули на становлення та свідомість багатьох поколінь, говорить Наталія Пуряєва у книзі «Про про Омеляна Ковча, Івана Павла ІІ, Олександра Меня, Далай-ламу XIV та Валерія Марченка».

 • Наталія Пуряєва про… Любов, яку часто не вміємо пояснити

  Книжку Наталії Пуряєвої як безцінний скарб для всієї родини визначила у своїй рецензії Жанна Куява на електронних сторінках «Сумно». П’ятеро хлопчаків, чиє призначення та доля, вплинули на життя мільйонів людей – Іван Павло ІІ, Олександр Мень, Далай-лама XIV, Омелян Ковч та Валерій Марченко. Історії з їхнього дитинства допоможуть не лише дітям, а й дорослим відповісти на непрості питання віри та любові, Бога та релігії.

 • Наталія Пуряєва: «Бог – це близький Друг, який не карає, а передовсім прощає»

  Портал «Буквоїд» розмістив на своєму сайті рецензію Катріни Хаддад на світлу книгу Наталії Пуряєвої про Омеляна Ковча, Івана Павла ІІ, Олександра Меня, Далай-ламу XIV та Валерія Марченка. У час Великого посту це видання буде особливо корисним, адже в ньому йдеться про віру, національну, релігійну та людську толерантність, про вміння молитися, розуміти і прощати.

 • Новини

 • Наталія Пуряєва презентувала в школі імені Валерія Марченка книжку про дитинство духовних лідерів

  7 лютого в київській школі № 175 ім. Валерія Марченка відбулася презентація книжки Наталії Пуряєвої, що вийшла у популярній серії «Граней-Т» «Життя видатних дітей». Місце і день для зустрічі були обрані не випадково. Адже саме цього дня народилася мама одного з героїв книжки, Валерія Марченка. Вона дуже вболівала за вихід книжки, однак, на жаль, не встигла потримати її в руках: Ніни Михайлівни не стало навесні минулого року…

 • «Грані-Т» і Наталія Пуряєва розповідають про віру і любов

  Символічно, що в святкові, різдвяні дні популярна серія «Життя видатних дітей» видавництва «Грані-Т» поповнилася саме цією книжкою. Тому що мова в ній іде про одне з найглибших і найважливіших для людини понять – про віру. І, ясна річ, про тих великих особистостей, духовний приклад яких дуже багато означає для людства.

 • Чути і бачити

 • Наталія Пуряєва про дитинство духовних лідерів

  7 лютого 2012 року в київській школі № 175 ім. Валерія Марченка відбулася презентація книжки Наталії Пуряєвої, що вийшла у популярній серії «Граней-Т» «Життя видатних дітей».

themesthemes/3093