Пневмонія у дітей та дорослих

Пневмонія — це гострий інфекційно-запальна патологія, що характеризується ураженням усіх структур легені — альвеол і интерстиция. Захворювання завжди протікає з внутрішньоальвеолярною ексудацією і характерними клініко-рентгенологічними ознаками.

Зміст статті:

Симптоми і лікування пневмонії залежать від причини захворювання, стану імунної системи хворого і способи зараження.

Гостра пневмонія у даний час залишається актуальною проблемою. Незважаючи на появу ефективних протимікробних препаратів, летальність від цієї хвороби становить близько 10%. Запалення легенів смертності поступається лише захворювань серцево-судинної системи, онкопатології, травм і отруєнь. Пневмонія — причина загибелі хворих на Снід.

Пневмонія — гостре інфекційне запалення легенів частіше бактеріальної етіології, яке є заразним для виснажених і ослаблених хворих, які перенесли операцію, пологи, грип, а також страждають ендокринною патологією, бронхіальною астмою, онкопатологію. Передається пневмонія повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Розвитку захворювання і появи симптомів запалення легенів у дорослих і дітей сприяють переохолодження, фізичне і нервове перенапруження.

Етіологія

Пневмонія — поліетіологічне захворювання, найчастіше інфекційного походження.

Бактеріальна інфекція — найбільш часта причина патології. Streptococcus pneumoniae — основний збудник пневмонії. Інші хвороботворні мікроорганізми:

 1. Грампозитивні коки — пневмококи, золотистий стафілокок, стрептококи,
 2. Грамнегативні палички — гемофільна, синьогнійна, ацинетобактер,
 3. «Атипові» — хламідія, мікоплазма, легіонелла,
 4. Ентеробактерії — клебсієла, ешерихії, протей,
 5. Анаероби — актиноміцети, фузобактерії.

Вірусна інфекція нерідко передує розвитку бактеріальної пневмонії. Віруси грипу, герпесу, респіраторно-синцитіальний вірус, цитомегаловірус, а також аденовіруси, Коксакі та Епштейн-Барр послаблює імунний захист організму і створюють сприятливі умови для розмноження бактерій і прояви ними вірулентних властивостей.

Патогенні грибки — збудники гістоплазмозу, кокцидиоидомикоза, бластомикоза, кандидозу.

Паразити — збудники малярії, парагонимиаза, дирофипяриоза.

Причинними факторами неінфекційного запалення легенів є травми, випромінювання, вплив деяких токсинів і алергенів.

Етіологічні ознаки

 

 • Стафілококова пневмонія характеризується розвитком некротичних вогнищ у легкому, оточених нейтрофілами. При цьому альвеоли наповнюються фіброзно — гнійним ексудатом, в якому відсутні бактерії. У важких випадках стафілококова пневмонія закінчується руйнуванням легеневої тканини.
 • Пневмонія, викликана пневмококами, рідко ускладнюється абсцедуванням. У тканини легенів зазвичай розвивається банальне запалення.

 

 

 • Стрептококи викликають некротичне ураження легеневої тканини з геморагічним компонентом і лимфогенной дисемінацією.
 • Синьогнійна паличка здатна призвести до появи в тканині легенів сірувато-червоних вогнищ тестоватой консистенції, а також точкових крововиливів.
 • Клебсиеллезная пневмонія характеризується ураженням всієї частки легені, утворенням слизового ексудату і великих зон некрозу.
 • Мікоплазмові і вірусні пневмонії характеризуються запаленням интерстиция легкого — його набряком та інфільтрацією. В альвеолах патологічні зміни відсутні.

 

Провокуючі фактори:

 1. Декомпенсована хронічна недостатність внутрішніх органів.
 2. Довгостроково існуючі вогнища інфекції в організмі.
 3. Злоякісні новоутворення.
 4. Штучна вентиляція легенів.
 5. Вроджений або набутий імунодефіцит.
 6. Цереброваскулярна хвороба.
 7. Епілепсія.
 8. Літній і старечий вік.
 9. Куріння і алкоголізм.
 10. Стан після загального наркозу.
 11. Кахексія.
 12. Тривалий постільний режим.

Патогенез

Верхні дихальні шляхи у найбільшою мірою схильні до дії патогенних біологічних агентів, здатних викликати ряд патологій у людини.

Фактори захисту верхніх дихальних шляхів:

 

 • IgA слини,
 • Протеолітичні ферменти,
 • Лізоцим,
 • Інгібітори росту, що продукуються нормальною флорою,
 • Фібронектин, що покриває слизову і інгібуючий адгезію.

 

Фактори захисту нижніх відділів дихальної системи:

 1. Кашльовий рефлекс,
 2. Мукоциліарний кліренс,
 3. Функціонування миготливого епітелію,
 4. Особлива структура дихальних шляхів,
 5. Сурфактант легенів,
 6. Імуноглобуліни A і G,
 7. Макрофагальну ланку фагоцитозу,
 8. Т-клітинний імунітет.

Ці специфічні і неспецифічні фактори перешкоджають розвитку інфекційної патології.

Існує ряд станів, при яких порушуються захисні механізми, склад нормальної мікрофлори органів дихання змінюється, зменшується активність сапрофітних мікроорганізмів.

До таких станів відносяться:

 

 • Нераціональне харчування,
 • Системні патології,
 • Тривала госпіталізація,
 • Перебування в будинку престарілих,
 • Нераціональна або тривала антибіотикотерапія,
 • Куріння,
 • Назогастральним або ендотрахеальна інтубація,
 • Виснаження,
 • Нервове перенапруження.

 

Інфікування при пневмонії відбувається гематогенним, лімфогенним і бронхогенним шляхами.

Бронхогенний шлях поширення інфекції є основним. Великі частинки з діаметром більше 10 мкм відразу осідають на слизовій носа і верхніх дихальних шляхів. Частинки з діаметром до 5 мкм знаходяться в повітрі тривалий час, а потім потрапляють в організм людини. Цей дрібнодисперсний аерозоль легко і швидко долає захист організму господаря. Дрібні частинки осідають на слизовій бронхіол і альвеол, викликаючи розвитку захворювання. Інгаляційно проникають наступні збудники пневмонії: мікобактерія туберкульозу, вірус грипу, легіонели і багато інших.

Гематогенним шляхом інфекція проникає з позалегеневих вогнищ. Так, золотистий стафілокок зі струмом крові проникає в легеневу тканину при бактеріальному ендокардиті, плевриті, бронхіті.

Мікроби проникають в альвеоли легенів через захисний бронхопульмональний бар’єр при зниженні загальної резистентності організму. Розвивається інфекційне запалення. Ексудат, що утворився в альвеолах, порушує процеси газообміну в легенях, що призводить до гіпоксії, розвитку дихальної та серцевої недостатності.

Патоморфологія

Провідним патоморфологическим ознакою пневмонії є обмежене екссудативное запалення респіраторного відділу легень.

 

 • Лобарна пневмонія — запалення частки легені.

 

 

 

 • Бронхопневмонія — захворювання, при якому запалення обмежується альвеолами і сусідніми бронхами.

 

 

 

 • Зливна пневмонія представляє собою злиття дрібних вогнищ запалення в великі.
 • Некротична пневмонія характеризується появою ділянок омертвілої легеневої тканини, утворенням в ній дрібних порожнин та абсцедуванням легені.
 • Інтерстиціальна пневмонія — запальне ураження проміжної тканини легень.

 

 

Стадії розвитку пневмонії:

 1. Приплив — триває три доби і супроводжується утворенням фібринозного ексудату в альвеолах.
 2. Червоне опеченение — триває три доби і характеризується ущільненням легеневої тканини. Легкі за структурою стають, як печінка. В ексудаті з’являються клітини крові.
 3. Сіре опеченение — триває близько шести діб. В ексудаті відбувається розпад еритроцитів, лейкоцити масивно проникають в альвеоли.
 4. Дозвіл – відновлення нормальної структури легені.

Класифікація пневмонії

 

 • За епідеміологічному ознакою пневмонії класифікують на: позалікарняні, нозокоміальні, викликані імунодефіцитом, аспіраційні.
 • За походженням запалення легенів буває: бактеріальний, вірусний, микоплазменное, грибкове, викликане найпростішими, викликані гельмінтами, неінфекційне, змішане.
 • Патогенетично пневмонії поділяються на такі види: Самостійні патології — первинні, що виникають на тлі супутніх захворювань — вторинні, що розвиваються після травми грудної клітки — посттравматичні, післяопераційні.
 • По локалізації патологічного вогнища: односторонні — правосторонні або лівосторонні, двосторонні.
 • За перебігом: гострі, затяжні.

 

Симптоматика

Вогнищева пневмонія — ускладнення ГРВІ, трахеїту або бронхіту. Захворювання починається поступово: температура стає субфебрильною, коливається, потім з’являється кашель з трудноотделяемой слизової або гнійною мокротою, пітливість, акроціаноз.
Хворі скаржаться на хворобливі відчуття в грудях під час кашлю.

Характерними симптомами пневмонії, що виявляються при фізикальному обстеженні, є:

 1. Ослаблення перкуторного звуку над ділянкою запалення,
 2. Жорстке дихання,
 3. Різнокаліберні хрипи,
 4. Крепітація — високочастотний патологічний дихальний шум, що виявляються під час аускультації.

Якщо осередки ураження зливаються, то стан хворого різко погіршується — з’являється задишка і ціаноз.

Крупозна пневмонія протікає набагато важче осередкової і проявляється більш вираженими симптомами. Це пов’язано із запаленням цілої частки легені і частини плеври.

Патологія розвивається швидко: з’являється лихоманка, симптоми інтоксикації, задишка та біль у грудях. Основною клінічною ознакою захворювання є сухий, болісний кашель, який згодом стає продуктивним з виділенням «іржавого» мокротою. Висока температура і кашель з мокротою зберігаються протягом 10 днів.

 

У важких випадках шкірні покриви червоніють, з’являється ціаноз і герпетичні висипання в області носа, губ і підборіддя. Дихання стає прискореним і поверхневим, крила носа роздуваються, кров’яний тиск знижується, тони серця приглушаються. При аускультації виявляються вологі хрипи та крепітація.

Враховуючи небезпеку ускладнень і вираженість симптомів пневмонії, лікування слід проводити в умовах пульмонологічного відділення.

Інтерстиціальна пневмонія — ціла група дифузних захворювань легенів, при яких відбувається неухильне прогресування запальних змін в проміжній тканині. При цьому уражається паренхіма органу — ендотелій легеневих судин, альвеолярні перегородки. Сполучна інтерстиціальна тканина запалюється і набрякає, порушується газообмін, легеневі елементи необоротно склеюються.

 

Захворювання розвивається повільно, часто протягом декількох років. Задишка — основний симптом запалення легенів у дорослої людини. Вона нерідко супроводжується підйомом температури, кашель з мізерною мокротою і прожилками крові. У хворих відзначається зниження ваги, з’являється риніт, кон’юнктивіт, головний біль. При аускультації виявляють жорстке дихання без хрипів.

Інтерстиціальна пневмонія зазвичай розвивається в осіб з вродженим і набутим імунодефіцитом.

Прихована або безсимптомна пневмонія зазвичай розвивається в ослаблених і виснажених осіб на тлі зниження загальної резистентності організму. Імунні клітини знаходяться в пригніченому, неактивному стані і стають агресивними стосовно патогенних мікроорганізмів. Хворі скаржаться лише на легке нездужання і підвищене потовиділення. Ці ознаки є єдиними симптомами захворювання, пов’язаними з високим рівнем інтоксикації організму. Токсини бактерій довго циркулюють в крові, не інактивуються і не повністю виводяться печінкою і нирками. Так відбувається ураження внутрішніх органів — головного мозку, серця, судин. Пневмонія без температури, кашлю, головного болю, міалгії — небезпечне для життя людини захворювання.

Пневмонія у дітей

Верхні дихальні шляхи дитини не досить розвинені: вони не можуть «утримати» віруси, які швидко опускаються в бронхи і легені. Банальний нежить і невелике покашлювання можуть призвести в подальшому до розвитку трахеїту, бронхіту і навіть пневмонії. Саме тому необхідно якомога швидше ліквідувати інфекцію в дитячому організмі і зняти запалення. В домашніх умовах можна зробити дитині масаж, розтерти груди і спину, дати свіжо приготований відвар лікарських трав або трав’яний чай.

Класифікація запалення легенів у дітей по етіології:

 

 • Збудниками пневмонії у новонароджених дітей зазвичай є бета-гемолітичний стрептокок групи В, грамнегативні палички, цитомегаловірус і патогенні лістерії.
 • У дітей від 3 тижнів до 3 місяців — віруси грипу, РСВ, пневмокок, стафілокок, бордетелла, хламідія.
 • У дітей від 3 місяців до 4 років — стрептококи групи А, пневмококи, вірус грипу, аденовірус, РСВ, мікоплазма.
 • У дітей від 4 років до 15 років — пневмококи, мікоплазми, хламідії.

 

Пневмонії, викликані стафілококом, пневмококком, клебсиелл і синьогнійною паличкою, найбільш небезпечні для новонароджених і немовлят.

Симптоми пневмонії у дітей багато в чому схожі з клінічними проявами захворювання у дорослих. Задишка і частота дихання — основні ознаки запалення легенів, на які необхідно звернути особливу увагу при огляді хворої дитини. Задишка на фоні ГРВІ та частота дихальних рухів понад 40 в хвилину — симптоми, що загрожують життю дитини.

Серед дітей найбільш поширені пневмонії, викликані «атиповими» збудниками — мікоплазмами, хламідіями і легіонелами. Лікування таких захворювань слід проводити з антибіотиками групи макролідів.

Дітей, хворих на пневмонію, слід лікувати тільки в умовах стаціонару, щоб уникнути таких небезпечних ускладнень, як гостра дихальна та серцево-судинна недостатність.

Ступеня тяжкості

 1. Для пневмонії легкого ступеня характерний слабовиражений інтоксикаційний синдром, субфебрильна температура, задишка після фізичного навантаження. Рентгенологічні ознаки — невелике вогнище запалення.
 2. При середньому ступені з’являються симптоми інтоксикації — лихоманка, озноб, слабкість, розбитість, дратівливість, зниження артеріального тиску, тахіпное, задишка в спокої. На рентгенограмі чітко видно інфільтрація легень.
 3. Важка ступінь запалення легень проявляється вираженими ознаками інтоксикації, лихоманкою, порушенням свідомості, різким падінням артеріального тиску, появою ознак дихальної недостатності, розвитком ускладнень.

Ускладнення пневмонії

Легеневі ускладнення

 

 • Стафілококова пневмонія найчастіше ускладнюється розвитком гнійного процесу в легені — абсцесу, який являє собою обмежену від навколишньої тканини порожнину з гноєм. Часто дрібні абсцеси зливаються один з одним, що призводить до появи великих гнійників. З часом капсула абсцесу розривається, гній виходить назовні і проникає в бронхи і плевральну порожнину. Так формується непрохідність бронхів, розвивається обструктивний бронхіт, що погіршує стан хворого. Якщо гній потрапляє в порожнину плеври, то утворюється піопневмоторакс, що вимагає невідкладної допомоги.
 • Деструкція легеневої тканини — важке ускладнення пневмонії, розвиваюче під впливом токсинів деяких мікробів. Тканина легені розчиняється, утворюючи порожнини, в яких з’являються ділянки некрозу, а в подальшому — гангрена. Поступово легенева тканина заміщається сполучною, розвивається пневмосклероз і дисфункція легені.
 • Одним із найважчих ускладнень пневмонії є дихальна недостатність, при якій стінки альвеол пошкоджуються, вони злипаються або заповнюються рідиною з навколишніх судин.

 

Позалегеневі ускладнення

 1. Набряк легенів — ускладнення пневмонії з боку серцево-судинної системи, виникнення якого пов’язане з порушеннями кровообігу в малому колі. Застійні явища в легеневої тканини призводять до того, що легені наповнюються рідиною, а хворий задихається.
 2. Запалення різних частин серця — міокардит, ендокардит, перикардит.
 3. Сепсис та інфекційно-токсичний шок призводять до порушення роботи внутрішніх органів і пов’язані з проникненням мікробів в кров’яне русло. Якщо терміново не розпочати лікування, розвинеться внутрішньосудинне згортання крові, і хворий загине.

Діагностика пневмонії

Діагностика пневмонії грунтується на вивченні скарг хворого, анамнезу життя та захворювання, а також на даних додаткових методів дослідження — інструментальних і лабораторних.

Клінічні ознаки, що дозволяють запідозрити захворювання — лихоманка, інтоксикація, кашель.

При фізикальному обстеженні виявляється притуплення перкуторного звуку, що вказує на наявний ущільнення у легкому. При аускультації фахівці відзначають хрипи і крепітація.

 

Інструментальні методи діагностики

Серед дополнительнихинструментальних методів ведучими є:

 

 • Рентгенографія легенів у двох проекціях,
 • Рентгеноскопія,
 • Комп’ютерна томографія,
 • Електрокардіографія,
 • Ехокардіографія,
 • Ультразвукове дослідження органів грудної порожнини.

 

Рентгенографія легень дозволяє поставити правильний діагноз і визначити локалізацію ураження. Зазвичай патологічний процес розташовується в нижніх частках легені.

 

Рентгенологічні ознаки пневмонії:

 1. Зміни в паренхімі органу — вогнищеві або дифузні тіні,
 2. Інтерстиціальні зміни, посилення легеневого малюнка, периваскулярная і перибронхиальная інфільтрація.

Більш точним методом дослідження хворих з підозрою на пневмонію є комп’ютерна томографія легенів. До нього вдаються в таких випадках:

 

 • Якщо рентгенологічне дослідження не виявляє вогнище ураження, а у хворого є характерні симптоми патології,
 • При рецидивуючому перебігу пневмонії з розташуванням вогнища запалення в одній і тій же частці легені,
 • Якщо клініка і дані рентгенодіагностики не відповідають один одному.

 

Лабораторна діагностика

 1. В загальному аналізі крові визначається виражений лейкоцитоз із зсувом формули вліво, значне підвищення швидкості осідання еритроцитів.
 2. Біохімічний аналіз крові проводять для визначення сечовини, креатиніну, електролітів, печінкових ферментів.
 3. Для визначення збудника пневмонії та його чутливості до антибіотиків проводять мікробіологічне дослідження мокротиння від хворого і мікроскопію мазка по Граму.
 4. Пульсоксиметрія — метод, що дозволяє визначити насиченість крові киснем і вуглекислим газом. Це необхідно для діагностики дихальної недостатності, що розвилася в результаті пневмонії.
 5. Імунологічне дослідження для визначення в крові антитіл — IgM та IgG, що вказують на гострий і хронічний процеси відповідно.
 6. Тест сечі на антигени легіонели.
 7. ПЛР при підозрі на мікоплазмові і хламидиозние пневмонії.

Лікування пневмонії

Лікування хворих з важкою формою пневмонії, а також при наявності ускладнень здійснюється в умовах стаціонару — в пульмонологічному відділенні.

Неускладнені форми захворювання не потребують госпіталізації. Лікування пневмонії легкого та середнього ступеня тяжкості проводиться амбулаторно лікарями загальної практики, терапевтами, педіатрами, сімейними лікарями.

Лікування пневмонії у домашніх умовах можливо при дотриманні всіх лікарських рекомендацій. Хворим показаний постільний режим, рясне пиття, повноцінне, збалансоване харчування, яке містить достатню кількість білків, вуглеводів і вітамінів.

Традиційне лікування


Етіотропне лікування — антибактеріальне:

 

 • Макроліди,
 • Пеніциліни,
 • Цефалоспорини,
 • Фторхінолони,
 • Карбапенеми,
 • Аміноглікозиди.

 

Вибір препарату визначається результатом мікробіологічного аналізу мокротиння і визначення чутливості виділеного мікроорганізму до антибактеріальних засобів. Тривалість прийому антибіотиків становить 7-10 днів.

Якщо збудник пневмонії залишається невідомим, то призначають комбінацію з 2 антибактеріальних препаратів, один з яких можна замінити.

Противірусне лікування необхідно починати якомога раніше, бажано в перші 48 годин. Ці препарати зменшують тривалість захворювання і тяжкість симптомів. Вони показані для запобігання небажаних наслідків вірусної пневмонії.

Симптоматичне лікування спрямоване на усунення основних клінічних проявів хвороби та поліпшення стану хворого.

 1. Відхаркувальні та муколітичні засоби призначають хворим, яких мучить кашель з трудноотделяемой мокротою.
 2. Бронходилататори призначають хворим при розвитку задишки. Ці препарати краще приймати інгаляційно через небулайзер.
 3. Дезінтоксикаційна терапія полягає в краплинному введенні розчину глюкози і сольових розчинів — фізіологічного,, розчину Рінгера.
 4. Антигістамінні засоби .
 5. Імуномодулятори..
 6. Жарознижуючі препарати.
 7. Полівітаміни.

Фізіотерапія

Після стабілізації загального стану хворого та усунення симптомів гострого періоду переходять до фізіотерапевтичним процедурам.

Хворим призначають:

 

 • Електрофорез з антибіотиками, бронхолітиками,
 • УВЧ-терапію,
 • Масаж і вібротерапію,
 • Інгаляції з кортикостероїдами,
 • Інфрачервону лазеротерапію,
 • Ультразвукову терапію,
 • Оксигенотерапію,
 • Магнітотерапію,
 • ЛФК.

 

Нетрадиційна терапія

Засоби народної медицини можуть лише доповнювати традиційне лікування запалення легенів, але не замінювати його повністю.

 1. Мед, прополіс та інші продукти бджільництва ефективно зміцнюють весь організм, особливо імунну систему. Щодня рекомендують з’їдати по 2 ложки меду, запиваючи гарячою водою.
 2. Часник і цибуля мають аналогічною дією.
 3. Протягом дня необхідно вживати ромашковий чай, настої і відвари лікарських трав — мати-й-мачухи, шипшини, бузини, липи і малини. Вони мають потогінну, дезінтоксикаційну, жарознижувальну, бактерицидну і відновлюючою дією.
 4. Інгаляції з хріном усувають катаральний синдром при пневмонії. Корінь хріну подрібнюють і дають хворому подихати над ним. Можна приготувати спиртову настоянку хріну, над якою потрібно дихати.
 5. Компрес на груди з гарячого картоплі допомагає позбутися кашлю. Його ставлять на 2 години або до повного охолодження картоплі.

Профілактика

Ефективні профілактичні заходи:

 

 • Відмова від куріння,
 • Щорічна вакцинація,
 • Використання противірусних препаратів під час епідемій,
 • Загартовування,
 • Підвищення загальної резистентності організму,
 • Санація вогнищ хронічної інфекції — лікування каріозних зубів, тонзиліту, синуситу,
 • Дихальна і лікувальна гімнастика.

 

Прогноз

Фактори, від яких залежить результат захворювання:

 1. Патогенність і вірулентність збудника,
 2. Стійкість мікроорганізмів до антибіотиків,
 3. Вік пацієнта,
 4. Наявність супутніх патологій,
 5. Стан імунної системи,
 6. Своєчасність і адекватність лікування.

Пневмонії, що протікають на тлі імунодефіциту, часто мають несприятливий прогноз.

Якщо лікування пневмонії було своєчасним і адекватним, то захворювання зазвичай закінчується одужанням. Найчастіше структура легень повністю відновлюється.

Фактори ризику смерті:

 

 • Аспірація,
 • Літній вік — старше 65 років,
 • Вік дитини менше року,
 • Поширеність патологічного процесу — ураження понад 1 частки легені,
 • Кількість і характер супутньої патології,
 • Виражена імуносупресія,
 • Певні збудники інфекції — пневмококи,
 • Розвиток септичного синдрому,
 • Пошкодження внутрішніх органів,
 • Загострення супутніх захворювань — серцевої і печінково-ниркової недостатності.

 

Categories : Легені