«Історик – це є журналіст, який має багато матеріалів для приписів дo синтезуючої енциклопедії, який міркує про події ХХ століття, і навіть трохи ранішого часу. Думаю про це не тільки в тому сенсі, як сказав один мудрий чоловік, що – «вся історія є сучасною історією». Я також думаю, що вся сучасна історія є також всесвітньою, міжнародною історією. І тут на Україну треба дивитися не як на виняток, проблему, а радше як, не тільки об’єкт акцій різних інших держав, сил, народів, але також – як на суб’єкт історії (Джерело: www.day.kiev.ua)»

Роман Шпорлюк — історик, заслужений професор з історії Гарвардського (від 2005) та Мічіганського (від 1991) університетів, дійсний член НТШ і УВАН, іноземний член НАНУ (від 2009). Народився в Гримайлові на Тернопільщині, з 1935 по 1958 жив у Польщі.

Закінчив Люблінський університет ім. Кюрі-Склодовської (право, 1955), Оксфордський (суспільні науки, 1961) і Станфордський (історія, 1965) університети. В 1965-1991 – професор історії Східної Європи в Мічиганському університеті. Співробітник Українського наукового інституту і викладач у Гарварді (1972 — 1973).

З 1991 – професор історії України на факультеті історії Гарвардського університету.

У 1996-2003 рр. – директор Українського наукового інституту Гарвардського університету (Кембридж, Массачусетс, США).

Публікації українською мовою:

Україна: коротка історія. К.: «Такі справи», 1992;

Комунізм і націоналізм: Карл Маркс проти Фрідріха Ліста (пер. з англ. Георгія Касьянова). К.: «Основи», 1998;

Імперія та нації: з історичного досвіду України, Росії, Польщі та Білорусі. (пер. з англ. Георгія Касьянова, за участі Миколи Климчука та Миколи Рябчука) К.: «Дух і літера», 2000.

Ярослав Грицак про Романа Шпорлюка:

«Є така порода: центральноєвропейські джентльмени. Для тих, хто її ніколи не зустрічав або не помічав, подам короткий опис: як правило, центральноєвропейські джентльмени а) походять із земель колишньої Австро-Угорської імперії або прилеглих до неї територій; б) вирізняються гострим розумом і добрим почуттям гумору; в) читають більшістю великих європейських мов (тобто англійською, німецькою, французькою, італійською і, часом, російською – а нерідко ще й латиною і грекою) та, звичайно, місцевими центральноєвропейськими мовами; г) кожною мовою розмовляють із сильним акцентом, часом навіть своєю власною; ) last but not least: здобули світову славу як лавреати Нобелівської премії, професори Гарварду, Кембріджу, Колумбії чи Оксфорду, видавці впливових журналів та газет чи всесвітньовідомі режисери і т.п., а тому д) їхні книжки, статті та фільми за частотою цитувань завжди стоять на чолі всіх більш чи менш поважних світових списків.
Щоб краще зрозуміти, про кого йдеться, назву конкретні прізвища: Ісайя Берлін, Зимунт Бауман, Александр Ершенкрон, Ернест Еллнер, Іштван Деак, Лешек Колаковський, Чеслав Мілош, Карл Поппер, Джордж Сорос, Мілош Форман, Ігор Шевченко та ін. Найбільше у цьому списку засимільованих євреїв – австрійських, польських, російських, угорських чи чеських. [...] Далі за ними йшли поляки, чехи й угорці. Багато з них емірували на Захід після Будапешту 1956 р. та Праги і Варшави 1968 р. І вже зовсім зникомо мало було серед них вихідців із т.зв. недержавних народів – таких як словаків, литовців чи українців. Роман Шпорлюк є власне одним із тих небагатьох українських винятків».

Інтерв’ю з Романом Шпорлюком у тижневику «Український тиждень»

  • Шпорлюк Роман В матеріалах сайту:

  • Новини

  • «Грані-Т» спілкувалися з громадськістю та студентами Кам‘янця-Подільського

    Видавництво «Грані-Т» відгукнулося на запрошення представників громадськості Кам´янця-Подільського взяти участь у культурно-освітніх заходах «Покрова – свято української звитяги», що відбулися 14 жовтня в місті за безпосередньої підтримки МГО «Пласт», Кам´янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка, Кам´янець-Подільського державного історичного музею-заповідника та низки релігійних та громадських організацій.

  • Анатолій Дністровий і видавництво «Грані-Т» відвідали Тернопіль

    16 червня київське видавництво «Грані-Т» і письменник Анатолій Дністровий зустрілися із тернопільськими читачами. Відбулося одразу три зустрічі – з викладачами та студентами Тернопільського національного технічного університету ім. І.Пулюя, Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка та читачами у міській книгарні «Є». Київські гості презентували серію інтелектуальної есеїстики «De profundis», у рамках якої вийшли книги есе Юрія Іздрика, Івана Андрусяка, Євгенії Кононенко, Степана Процюка, істориків Ярослава Грицака, Романа Шпорлюка, літературознавців Леоніда Ушкалова, Віри Агеєвої та багатьох інших авторів.

  • Ще?
personspersons/74