Олександр Михайлович Глікберг (1 (13) жовтня 1880, Одеса — 5 липня 1932, Ле-Лаванду, Прованс), більше відомий як Саша Чорний, — поет Срібного віку, прозаїк, що отримав широку відомість як автор популярних лірико-сатиричних віршованих файлетонів.

Саша Чорний народився у багатодітній єврейській родині провізора, агента торгової фірми. Щоб дати можливість дитині вступити до гімназії, батьки хрестили його. У гімназії Олександр провчився недовго.

Хлопчик утік з дому, став жебраком. Про його героїчну долю написали у газеті, і житомирський чиновник К.К. Роше, зворушений цією історією, взяв хлопчика до себе. Роше, який займався доброчинністю і захоплювався поезію, справив на Олександра величезний вплив.

З 1900 по 1902 рік Олександр Глікберг служив рядовим у навчальній команді Двадцятого Галицького полку, потім працював на Новосільській митниці. 1 червня 1904 року у житомирській газеті «Волинський вісник» надруковано його «Дневник резонера» з підписом «Сам по себе». В 1905 році він переїжджає до Петербургу, де публікує сатиричні вірші, які принесли йому відомість, у журналах «Зритель», «Альманах», «Журнал», «Маски», «Леший» та ін.

Перший вірш під псевдонімом Саша Чорний — політична сатира «Чепуха», надрукована 27 листопада 1905 року — призвів до закриття журналу «Зритель». Поетична збірка «Разные мотивы» була заборонена цензурою.

В 1906-1908 роках жив у Германії, де продовжив навчання у Гейдельбергському університеті.

З 1908 року співпрацює з журналом «Сатирикон», випускає збірки віршів «Всем нищим духом», «Невольная дань», «Сатиры». Публікується у журналах «Современный мир», «Аргус», «Солнце России», «Современник». Стає відомим як дитячий письменник: книги «Тук-Тук», «Живая азбука» та інші.

В 1923 році на свої збереження випускає збірку «Жажда».

З 1924 року живе в Парижі, співпрацює з паризькими газетами «Останні новини», «Відродження», «Ілюстрована Росія», «Передзвони». Випускає альманах для дітей «Русская земля».

Саша Чорний помер від серцевого нападу 5 липня 1932 року. Ризикуючи життям, він допомогав гасити пожежу на сусідній фермі, а коли прийшов додому — зліг і більше не підіймався.

Похований на кладовищі Лаванду, департамент Вар.

«Сон профессора Патрашкина» (1924) «Дневник фокса Микки» (1927) «Кошачья санатория» (1928) «Румяная книжка» (1930) «Белка-мореплавательница» (1932)
  • Чорний Саша В матеріалах сайту:

  • Події

  • Віршолюбики. Дівчачий день

    31 березня, в суботу, о 12:00 у столичному руському клубі «КультРа» (вул. Володимирська, 4) видавництво «Грані-Т» влаштовує чергові дитячі читання. Цього разу «Віршолюбики» матимуть не просто дитяче, а й особливе «дівчаче» обличчя – адже читати вірші для малечі будуть журналісти Ірина Ванникова та Марічка Падалко, письменниці Світлана Поваляєва та Лариса Денисенко, мисткиня, співачка Анжеліка Рудницька й олімпійська призерка Олена Говорова.

  • Новини

  • Дитячі книжки очима дітей: підсумки конкурсу

    Видавництво «Грані-Т» та книжковий портал «Буквоїд» завершили конкурс дитячих рецензій.

  • Ще?
personspersons/44