«Пам’ять, — писав Беньямін — є дуже щільною матерією, яку треба розгортати обережно, мов різдвяну панчоху, рухаючись «від малого до найменшого (vom Kleinen ins Kleinste), від найменшого до найдрібнішого (vom Kleinsten ins Winzigste)»

«Він сам був уособленням тієї реальності, в якій жив: реальності розірваної, шизофренічної, уривчастої, а тому, не прагнучи звести її до якоїсь системи, він прагнув давати слово кожному з маленьких фраґментів розірваного життя»

Володимир Єрмоленко, філософ, автор передмови до книжки

Вальтер Беньямін (1892-1940) — німецько-єврейський інтелектуал, літературний критик, філософ, соціолог, перекладач, радіоведучий та есеїст.

 «Вальтер Беньямін був незвичним філософом, – пише у передмові до книжки «критика насильства» український філософ Володимир Єрмоленко. – Він не мав системи і не прагнув її мати; він не мав чіткої ідеології, хоч його можуть використати і справа, і зліва; він не мав якоїсь зрозумілої всім професії; він навіть не мав стабільного помешкання, здебільшого не залишаючись у своїх

тимчасових квартирах чи в готелях більше, ніж на півроку. Його творчість припала на 1920-1930-і роки: почалася майже одразу по закінченні Першої світової (у 1919-му він захистив дисертацію), закінчилася самогубством у каталонському Портбу, на кордоні між Францією та Іспанією, у вересні 1940-го. У цих двох десятиліттях між двома апокаліпсами Беньямін мислив, подорожував та писав...».

Праці Вальтера Беньяміна, що поєднують історичний матеріалізм, німецький ідеалізм та єврейський містицизм, здійснили значний і впливовий внесок у естетичні теорії та західний марксизм, їх часто асоціюють із франкфуртською школою критичної теорії. Як літературного критика, його найбільшими працями були есеї про роман Ґете «Die Wahlverwandtschaften», про твори Франца Кафки та Карла Крауса, про оповідання Ніколая Лєскова, праці Марселя Пруста та, можливо, найбільш істотно, про поезію Шарля Бодлера, а також теорія перекладу. 

 • Беньямін Вальтер В матеріалах сайту:

 • Про нас пишуть

 • Книга може бути витвором мистецтва! Доведено «Грані-Т»!

  Сьомий рік поспіль книжки видавництва «Грані–Т» (цього разу «Корабель дурнів» Себастіна Бранта, «Солька і кухар Тара–пата» Оксани Лущевської та Лани Світанкової) здобувають перемогу на Міжнародному конкурсі «Мистецтво книги». Про рецепти цього успіху, некомпетентність українських книжкових конкурсів, а також соціальну відповідальність — рідкісне відчуття у видавничому просторі — в інтерв’ю Дарини Фіалко з головним редактором видавництва «Грані-Т» Оленою Мовчан на сторінках газети «Україна молода».

 • Філософія непомітних деталей

  Життя та творчість філософа Вальтера Беньяміна заповнили непростий період історії – відрізок між двома катастрофами – Першою та Другою світовими війнами. У час, коли людство впевнено прямувало з однієї безодні в іншу, – назавжди губилися буденні «неважливі важливі» речі: будівлі, фотографії, вулиці міст, іграшки, люди, їх цитати думки тощо. Про ці деталі говорив у текстах Вальтер Беньямін, й «не мовчанням», свідомо чи ні, – він врятував їх від забуття, а вони, в свою чергу, врятували його.

 • Новини

 • Що Ви плануєте влітку – прочитати, написати, відвідати, обдумати?

  У червні літо ще здається нам безмежним і нескінченним. Усе-все, на що не вистачило перехідної осені, безбарвної зими, а потім і гамірливої весни, нарешті можна зробити: і прочитати книжки, які заполонили весь простір біля робочого столу, ліжка, крісла й канапи; і відвідати всі фестивалі, на які так багате українське літо; і, можливо (якщо ви письменник), дописати все, розпочате раніше, або навіть зважитися на новий текст;  а ще ж погостювати в усіх рідних і друзів, зібрати фрукти й овочі на дачі, відкрити для себе нові країни і континенти, насолодитися нічогонеробленням у прохолодних садах і на розпечених пляжах. Планування влітку обов’язкове, але за планами головне: не загубити смак справжнього літа — спонтанного, повільного і… неспланованого. Сьогодні ми дізнаємося, яке літо чекає на авторів і працівників видавництва «Грані-Т».

 • Олесь Доній презентує «Корабель дурнів» у Верховній Раді України

  23 травня о 12:15 в рамках проекту «Парламентська культура – культура в Парламенті» на другому поверсі кулуарів Верховної Ради України (Київ, вул. Грушевського, 5) відбудеться брифінґ народного депутата України Олеся Донія, присвячений виходу подарункового видання поеми німецького сатирика XV століття Себастіана Бранта «Корабель дурнів» (видавництво «Грані-Т», ілюстрації Юрія Чаришнікова). Участь у брифінґу також візьмуть головний редактор видавництва «Грані-Т» Олена Мовчан, арт-критик Марія Хрущак та актори Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого.

 • Ще?
personspersons/2652