«Я поділяю думку Чижевського, згідно з якою свідомість сучасної української людини сформована під вирішальним випливом двох стилів: бароко й романтизму. Бароко — це ж не тільки мистецький стиль XVII—XVIII століть. Це також козацька держава, з якою ми асоціюємо дуже багато речей у нашій традиції. А романтизм — це теж не тільки стиль, а й модерний український національний проект. Ритми поезії Шевченка — то ритми української народнопісенної лірики, яку з повним на те правом можна розглядати як усну форму нашої барокової поезії. І вже одне це засвідчує тяглість нашої традиції (джерело «Україна молода»)»

Леонід Володимирович Ушкалов – 1956 р. н., доктор  філологічних наук, професор кафедри української та світової літератури Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди, автор численних академічних праць з ділянки української літератури, філософії та богослів’я, які були надруковані українською, англійською, німецькою, польською та російською мовами. Серед цих публікацій – низка книжок:

«Нариси з філософії Григорія Сковороди» (Харків: Основа, 1993. – 152 с.)

«Світ українського бароко: філологічні етюди» (Харків: Око, 1994. – 112 с.)

«Григорій Сковорода і антична культура» (Харків: Знання, 1997. – 180 с.)

«З історії української літератури XVII–XVIII століть» (Харків: Акта, 1999. – 216 с.)

«Українське барокове богомислення. Сім етюдів про Григорія Сковороду» (Харків: Акта, 2001. – 221 с.)

«Два століття сковородіяни: бібліографічний довідник» (Харків: Акта, 2002. – 528 с.)

«Григорій Сковорода: семінарій» (Харків: Майдан, 2004. – 876 с.)

«Есеї про українське бароко» (Київ: Факт; Наш час, 2006. – 283 с.)

«Сковорода та інші. Причинки до історії української літератури» (Київ: Факт, 2007. – 552 с.)

«На риштованнях історії української літератури: дещо про рецепцію нашої класики» (Львів: Центр гуманітарних досліджень; Київ: Смолоскип, 2007. – 56 с.)

«Григорій Сковорода» (Харків: Фоліо, 2009. – 123 с.)

«Тарас Шевченко» (Харків: Фоліо, 2009. – 122 с.)

«Від бароко до постмодерну» (Київ: Грані-Т, 2011. – 552 с.)

У 2007 році проф. Ушкалов став лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Григорія Сковороди, а в 2011 році – лауреатом премії ім. Івана Франка Національної академії наук України.

 

 • Ушкалов Леонід В матеріалах сайту:

 • Про нас пишуть

 • «Добридень» з Леонідом Ушкаловим

  Нещодавно до Києва завітав професор та відомий літературознавець Леонід Ушкалов. Особисто сказати пану Леоніду «добридень» мали можливість слухачі Українського радіо, а саме культорологічної програми «Добридень». Зустріч була присвячена виходу нової книжки Леоніда Ушкалова «Від бароко до постмодерну». Про сакральне і сороміцьке, про бароко, постмодерн, про блондинок у житті Тараса Шевченка і гроші у житті Григорія Сковороди спілкувалась ведуча Аліна Акуленко.

 • З біографії найкращої у світі киці

  На «Буквоїді» з’явилась свіженька рецензія на котячо-дитячу книгу «Чого Волошка запишалася». Автор рецензії, хто би міг подумати: професор, дослідник українського бароко, Леонід Ушкалов. Чого раптом автор дорослих книг вирішив написати рецензію на книжку дитячу? А все тому, що він надзвичайно любить котів...

 • Від сакрального до сексуального й нецензурного

  Леонід Ушкалов – один із тих небагатьох наших сучасних літературознавців (можна назвати ще Юрія Барабаша, Ростислава Радишевського, Миколу Сулиму, Валерія Шевчука), які охоплюють своїм дослідницьким зором українську літературу від давньої доби до теперішньої – принаймні від XVII–XVIII ст. до кінця ХХ-го, а то й до початку ХХІ-го. Знання естетики й поетики одних епох допомагає їм краще збагнути мистецькі коди й відкриття інших.

 • Події

 • Леонід Ушкалов та Оксана Забужко подискутують про плоди читання

   «Плоди читання» – саме таку назву має літературна дискусія, яку 3 лютого о 19:00 проведуть у столичному Будинку кіно літературознавець Леонід Ушкалов та письменниця Оксана Забужко. Приводом для дискусії стала нова книжка професора Ушкалова «Від бароко до постмодерну», яка вийшла в серії «De profundis» видавництва «Грані-Т».

 • «Грані-Т» проводять презентацію-обговорення книги професора Леоніда Ушкалова

  20 вересня в столичному Будинку вчителя видавництво «Грані-Т» проводять презентацію-обговорення книги «Від бароко до постмодерну: есеї» харківського історика української літератури, дослідника доби бароко, доктора філологічних наук, професора Леоніда Ушкалова. 

 • Новини

 • Ким є Скворода для нас сьогодні?

  8 листопада в Інституті філології відбулася IV Академічна дискусія на тему: «Г.С.Сковорода – 2012» в рамках проекту «Українська гуманітаристика: діалог культур між Сходом і Заходом».

 • Євген Положій. М’ячі. Київ

  «Я побудував оповідь про Київ на тому, що малі хлопчаки, йдучи Києвом, буцають ногами у скверах каштани, які попадали на землю, – розповів «ZiK» один із авторів антології «Тотальний футбол» Євген Положій. – І чим ближче вони підходять до центрального стадіону, тим більше оновлюється той стадіон. І зі старого Республіканського перетворюється на новий – Олімпійський. Вони потрапляють на цей стадіон уже як гравці, і хтось із них забиває гол, а оцей каштан перетворюється на м’яч, на символ Євро». Щоби підняти настрій нашим читачам, які уважно стежать за футбольними перипетіями, після непростого матчу поміж збірними України та Англії, пропонуємо до їхньої уваги фраґменти з есею Євгена Положія про Київ. У ньому, до речі, письменник розповідає не лише про зірок, команди, уболівальників, але й – що особливо актуально – про суддів :)

 • Що Ви плануєте влітку – прочитати, написати, відвідати, обдумати?

  У червні літо ще здається нам безмежним і нескінченним. Усе-все, на що не вистачило перехідної осені, безбарвної зими, а потім і гамірливої весни, нарешті можна зробити: і прочитати книжки, які заполонили весь простір біля робочого столу, ліжка, крісла й канапи; і відвідати всі фестивалі, на які так багате українське літо; і, можливо (якщо ви письменник), дописати все, розпочате раніше, або навіть зважитися на новий текст;  а ще ж погостювати в усіх рідних і друзів, зібрати фрукти й овочі на дачі, відкрити для себе нові країни і континенти, насолодитися нічогонеробленням у прохолодних садах і на розпечених пляжах. Планування влітку обов’язкове, але за планами головне: не загубити смак справжнього літа — спонтанного, повільного і… неспланованого. Сьогодні ми дізнаємося, яке літо чекає на авторів і працівників видавництва «Грані-Т».

 • Леонід Ушкалов прочитав студентам Київського університету ім. Б. Грінченка лекцію про Тичину і Рильського

  30 березня доктор філологічних наук, професор Леонід Ушкалов прочитав лекцію студентам і викладачам Київського університету ім. Б. Грінченка. Лекція, що відбулася в рамках презентації книги Леоніда Ушкалова «Від бароко до постмодерну» (серія «De profundis»), була присвячена творчості двох несхожих, а поза тим дуже суголосних поетів – Павла Тичини і Максима Рильського.

 • Леонід Ушкалов прочитав у Переяславі-Хмельницькому лекцію про естетичні погляди Шевченка

  30 березня доктор філологічних наук, професор Леонід Ушкалов прочитав лекцію студентам і викладачам Переяслав-Хмельницького державного університету імені Г. С. Сковороди. Тема лекції – «Естетичні погляди Тараса Шевченка».

 • Відкриті лекції Леоніда Ушкалова в Переяславі-Хмельницькому і Києві

  29 і 30 березня професор Леонід Ушкалов прочитає відкриті лекції у Переяслав-Хмельницькому державному університеті імені Г. Сковороди та Київському університеті імені Б. Грінченка. Лекції відбудуться у рамках презентації книги «Від бароко до постмодерну», яка вийшла в серії «De profundis» видавництва «Грані-Т».

 • Острівець науки, затишку і порядку професора Леоніда Ушкалова

  Для тих, хто не зміг потрапити 3 лютого на літературну дискусію «Плоди читання», пропонуємо друковану версію відповідей професора Леоніда Ушкалова, автора книги «Від бароко до постмодерну», на запитання читачів про «Мою Шевченківську енциклопедію», літературних героїв, бароко і рідний Харків.

 • Чи існує в Україні літературна критика?

  Тема сьогоднішнього опитування «Граней-Т» — складна, неоднозначна, гостра і болюча. Звісно, з літературною критикою (яка, на щастя, таки існує!) справи в нашій країні куди кращі, ніж, скажімо, із критикою музичною (там і згадати можна хіба автора «Граней-Т» Олександра Євтушенка). Але чи задовольняє рівень цієї критики тих, для кого не в останню чергу пишуться рецензії і робляться огляди, – самих письменників? Чи впливає на їхнє писання чиясь фахова оцінка? До чиєї думки вони дослухаються? Чого бракує сучасній літературній критиці? Відповідають автори «Граней-Т» Леонід Ушкалов, Галина Вдовиченко, Олесь Ільченко, Зірка Мензатюк, Степан Процюк, Наталя та Валерій Лапікури, Оксана Лущевська та Сергій Пантюк. Підсумовує Іван Андрусяк.

 • Ушкалов vs Забужко: дискусія професійних читачів

  3 лютого у столичному Будинку кіно літературознавець Леонід Ушкалов та письменниця Оксана Забужко дискутували про бароко, класику, український Ренесанс та філологічні школи. Дискусія відбулася у рамках презентації книги Леоніда Ушкалова «Від бароко до постмодерну» (серія «De profundis»). Пропонуємо фотозвіт із зустрічі і два погляди — науковця і письменника — на читання літератури.

 • «Грані-Т» і Степан Процюк у Тернополі

  22 листопада видавництво «Грані-Т» та відомий письменник Степан Процюк завітали до Тернопіля. У рамках зустрічей було представлено книгу «Аналіз крові» Степана Процюка та серію інтелектуальої есеїстики «De profundis», зокрема – книги історика Ярослава Грицака, літературознавця Леоніда Ушкалова, музичного критика Олександра Євтушенка, збірку есеїв «Страсті за Бандерою», а також книги Івана Андрусяка, Євгенії Кононенко, Анатолія Дністрового та інших авторів серії.

 • Ще?
personspersons/124