Операція з виправлення носової перегородки

Носова перегородка – це платівка, яка поділяє порожнину носа на 2 половини. Вона має дві складові частини – кісткову і хрящову.

Зміст статті:

Людина, як і будь-яка жива істота, симетричний тільки на перший погляд. При більш ретельному розгляді ми побачимо різного роду відхилення від строгої симетрії. Так само і з носовою перегородкою. Тільки 5 % населення мають ідеальну перегородку, розташовану строго посередині.

Чому ж тоді операція з її випрямленню – одне з найбільш часто проведених хірургічних втручань на ЛОР-стаціонарах?

Причини викривлення перегородки носа

Існує декілька причин цієї аномалії. Це:

 

 • Фізіологічні причини. Викривлення відбувається у міру росту організму. Різні частини мають різну швидкість росту. Наприклад, хрящова частина виростає швидше кісткової, через нестачу місця відбувається вигинання її в ту чи іншу сторону, на кордоні кісткової частини хряща і розростаються відростки – гребені та шипи.
 • Компенсаторні причини. Перегородка зміщується з-за того, що тисне на неї з боку. Це можуть бути поліпи або гіпертрофовані носові раковини.
 • Травма носа. Причому не тільки перелом, але і сильний забій (особливо якщо отриманий в дитячому або підлітковому віці). Зі зрозумілих причин зустрічається частіше у осіб чоловічої статі.

 

Види викривлення

Розрізняють:

 1. Власне викривлення, тобто відхилення від середньої лінії, яке буває C-подібним або S-образним, в різних площинах, в передній або задній частині.
 2. Гребені.
 3. Шипи. Гребені та шипи – це розростання кісткової частини перегородки. Можуть бути односторонніми і двосторонніми.
 4. Поєднання різних типів викривлення.

Коли носову перегородку потрібно виправляти?


Основна патофізіологічна складова викривлення перегородки носа – це зменшення просвіту носового ходу з однієї або обох сторін, порушення циркуляції повітря, виникнення патологічних завихрень, що призводить до надмірного висушування слизової оболонки, атрофія миготливого епітелію. Іноді викривлена перегородка прикриває отвори соустий придаткових пазух носа або отвору слухової труби, що веде до порушення аерації і перешкоджає відтоку секрету з синусів або з барабанної порожнини.

Не існує поділу викривлення перегородки на стадії по мірі вираженості анатомічного дефекту, так як це не має ніякого клінічного значення. Показанням до лікування є тільки клінічні прояви. Причому, немає прямої кореляції скарг зі ступенем викривлення. Відомі випадки, коли значні деформації ніяк не відбивалися на носовому диханні, і, навпаки, навіть невелике викривлення було причиною багатьох неприємних симптомів.

Вважається, що показаннями до вирівнювання носової перегородки, є:

 1. Виражене утруднення або відсутність носового дихання.
 2. Часті гострі синусити. Хронічний синусит.
 3. Часті гострі отити або наявність хронічного отиту.

Найскладніший момент у даному випадку – це бути впевненим в тому, що дані скарги і захворювання пов’язані саме з деформацією носової перегородки. Як правило, крім викривлення перегородки носа, у таких пацієнтів спостерігається й інша патологія (вазомоторний риніт, поліпи, гіпертрофовані носові раковини, алергія тощо). Тому операцію з виправлення носової перегородки пропонують зазвичай після тривалого безуспішного лікування інших причин.

Лікування деформацій носової перегородки

Викривлення носової перегородки – це анатомічний дефект і його лікування в основному хірургічне. Основні принципи хірургічного лікування:

 1. Операція планова, проводиться після ретельного обстеження і підготовки. Необхідно виявити всі протипоказання для операції. Абсолютні протипоказання:
  1. Гострі інфекційні захворювання.
  2. Декомпенсація хронічних захворювань (цукровий діабет, серцева недостатність, гіпертонічна хвороба, онкологічні хвороби, цироз печінки).
  3. Психічні захворювання.
  4. Кровотечі, уповільнення згортання крові.
 2. Існують також відносні протипоказання (тобто умови, за яких проведення операції можливо, але небажано):
  1. Дитячий вік до 18 років. Дуже рідко проводиться септопластика дітям з 6 років.
  2. Старечий вік.
  3. Період менструації у жінок. Бажано оперуватися через 2 тижні після менструації.
  4. Синусити, фарингіти, тонзиліти у період загострення. Операція проводиться не раніше, чим через 2 тижні після лікування. У виняткових випадках під прикриттям потужних антибіотиків септопластика проводиться одномоментно з ендоскопічної санації пазух з приводу хронічного синуситу.
 3. Перед операцією проводиться обстеження: загальні аналізи крові та сечі, біохімічний аналіз, визначення згортання крові, ЕКГ, огляд стоматолога, терапевта.
 4. Перед операцією необхідно відмінити препарати, які збільшують час згортання крові (аспірин, варфарин, протизапальні препарати типу диклофенаку, індометацину, кетопрофену).
 5. Операція проводиться в стаціонарі кваліфікованим ЛОР-хірургом. Існує в спеціалізованих клініках окрема спеціалізація – ринохірург, тобто хірург, який займається виключно патологією носа.
 6. Операція проводиться, як правило, під місцевим знеболенням. При бажанні пацієнта можливий загальний наркоз. Операційний доступ – через порожнину носа, тобто зовнішніх розрізів не передбачається.
 7. Тривалість операції – від 30 хв до 1,5 год.
 8. Після операції в ніс вставляються тампони, які будуть завдавати деякі незручності. Тампони видаляються через 1-2 доби.
 9. Після видалення тампонів при відсутності ускладнень пацієнт може бути виписаний із стаціонару під амбулаторне спостереження ЛОР-лікаря. Необхідно буде проводити туалет і зрошення порожнини носа спеціальними розчинами для дезінфекції післяопераційного поля, видалення кірок.
 10. Після операції виникає набряк, тому відразу полегшення не відчувається. Повне відновлення нормального носового дихання можливо через 1-4 тижні (терміни індивідуальні, залежать від виду і обсягу операції).
 11. Протягом 3-4 тижнів після операції необхідно уникати фізичного перенапруження, занять спортом.

Основні операції по випрямленню кривий перегородки носа

В основному застосовується два види операцій по корекції викривлень перегородки – це підслизова резекція і щадна малоінвазивна ендоскопічна септопластика.

Підслизова резекція – це найстаріший метод оперативного втручання на перегородці. Вперше операція виконана більш двох століть назад, застосовується до цих пір. Суть методу: виконується дугоподібний розріз слизової в передньому відділі перегородки, хрящ розрізається на всю товщу, відділяється від охрястя і слизової оболонки і видаляється майже повністю. Залишається тільки верхня частина хряща шириною 1-1,5 див Потім за допомогою молотка і долота видаляється кісткова перегородка. Те, що залишається від перегородки – 2 шари слизової оболонки, охрястя, окістя – зближують між собою і фіксують тампонами для зрощення. Шви зазвичай не накладають.

Недоліки даної операції:

 

 • Операція досить травматична і відновлення після неї займає термін до 2-3 тижнів.
 • Так як віддаляється майже повністю тверда основа перегородки носа, можливі такі післяопераційні ускладнення, як перфорація, седловидное западіння спинки носа.
 • Після такої операції перегородка являє собою, по суті, рубцеву тканину, з-за цього трофіка слизової оболонки порушується, вона не може виконувати свою захисну функцію, виникає відчуття постійної сухості в носі, утворення кірок.
 • Перегородка стає досить рухомий, смещаемой, що також може призвести надалі до проблем з носовим диханням.

 

Основна гідність цієї операції в тому, що для її проведення не потрібно дороге обладнання, тому вона проводиться безкоштовно в будь-бюджетної лікарні.

Щадна ендоскопічна септопластика – більш сучасний вид оперативного втручання на носовій перегородці. Під контролем інтраназального ендоскопа проводиться ретельна ревізія носової порожнини, виявляються ділянки деформації, через невеликі розрізи слизової оболонки видаляються тільки викривлені ділянки. Використовуються щадні сучасні мікрохірургічні інструменти. Все операційне поле хірург спостерігає на екрані монітора у багато разів збільшеному вигляді.

Дана операція є менш травматичним у порівнянні зі стандартною класичної резекцією, дозволяє уникнути таких ускладнень, як перфорація носової перегородки, седловидное западіння спинки носа, рідше розвиваються ускладнення у вигляді кровотечі, нагноєння, швидше проходить реабілітація. Однак при складних викривленнях її застосування обмежене.

 

Насправді поділ цих операцій на два види – вельми умовно. На практиці майже не проводять підслизову резекцію в чистому вигляді, а при ендоскопічної септопластике також проводиться резекція, хоча і в меншому обсязі. По суті ж обидві операції принципових відмінностей не мають, і останнім часом вони все частіше називаються одним терміном – септопластика.

Існує також удосконалена методика даної операції, при якій викривлені ділянки хряща не видаляються, а моделюються особливим чином за допомогою скальпеля або спеціального расплющивателя і повертаються на місце, тобто встановлюються між листками слизової для заповнення дефекту. Надалі такий хрящ займає нормальне фізіологічне положення. Така операція називається резекція – реимплантация.

При наявності показань одночасно з септопластикою проводяться і інші маніпуляції у порожнині носа. Це підрізання потовщеною носової раковини, видалення поліпів і аденоїдів, ендоскопічні операції на придаткових пазухах носа, вазотомія.

Вартість септопластики у приватних клініках коливається від 25 до 90 тис. рублів. Ціна залежить від складності операції, категорії клініки, кваліфікації хірурга, типу наркозу, часу перебування в стаціонарі.

Ускладнення септопластики

Після операції септопластики можливі наступні ускладнення:

 1. Носові кровотечі.
 2. Нагноєння, абсцес порожнини носа.
 3. Гематоми (скупчення крові під слизовою оболонкою).
 4. Перфорація (утворення наскрізного отвору) перегородки.
 5. Синусит.
 6. Спайки, зрощення в порожнині носа.
 7. Западіння спинки носа.

Післяопераційний період

Відразу після операції в ніс поміщаються тампони. Це необхідно для утримання носової перегородки в правильному положенні і запобігання кровотечі. Тампони, просочені емульсією з антибіотиками і кровоспинними засобами. Існують також спеціальні гелеві тампони з трубочками всередині для дихання. Тампони встановлюються на 1 день, при необхідності через добу змінюються на нові ще на 1 день. Потрібно приготуватися до того, що на цей час доведеться дихати весь час ротом, що звичайно, доставляє дискомфорт. Іноді накладається ще гіпсова пов’язка фіксуюча на ніс.

З-за того, що доводиться дихати через рот, пересихає слизова ротової порожнини, губ, постійно хочеться пити.

Може боліти голова, часто болить верхня щелепа, може бути підвищення температури тіла. Якщо операція проходила під загальним наркозом, приєднуються ще й симптоми післядії наркотичних препаратів – слабкість, сонливість, запаморочення, нудота. З медикаментів зазвичай призначаються знеболюючі препарати, кровоспинні засоби та антибіотики.

 

Не рекомендується в перші дні після операції сильно сякатися, вживати гарячі напої і приймати гарячий душ або ванну. Пиття краще через соломинку.

Після видалення тампонів в носі ще зберігається набряк, тому носове дихання відновлюється не одразу. Терміни повного відновлення індивідуальні. За відгуками людей, які перенесли операцію, більшість починають повноцінно дихати носом і відчувати запахи через тиждень, у деяких цей період розтягується до місяця.

Після того, як видалили тампони, необхідний щоденний туалет носа для видалення кірок, промивання носа сольовими розчинами і антисептиками. Виписують з стаціонару звичайно на 5-6-й день, але можуть відпустити і на 2-й після видалення турунд з щоденним відвідуванням ЛОР-лікаря. Повне загоєння носової перегородки відбувається на 7 – 10 день після операції.

Протягом місяця не рекомендується займатися важкою фізичною працею, спортом, відвідувати лазню, приймати алкоголь.

Альтернатива септопластике

В даний час, крім традиційних хірургічних, широкий розвиток отримують інші методи вирівнювання кривої перегородки носа. Найбільш відомий з альтернативних методів – лазерна септопластика. Вона можлива при невеликих деформаціях тільки в хрящової частини перегородки.

Суть методу полягає в тому, що за допомогою лазерного променя нагрівається місце деформації хряща, йому надається потрібна форма і фіксується за допомогою тампона, введеного в одну половину носа. Операція займає близько 15 -20 хвилин, проводиться амбулаторно під місцевою анестезією.

Основні переваги: операція нетравматична, практично безболісна, після неї немає кровотечі, незначний набряк, не потрібне стаціонарне лікування і тривале спостереження.

Проте, не дивлячись на всі плюси, лазерна корекція викривлень перегородки не отримала широкого поширення з тієї причини, що ізольовані викривлення тільки хрящової частини перегородки зустрічаються досить рідко.

Крім лікування лазером, існує ще метод ультразвукової кристотомии – видалення гребенів і шипів перегородки з допомогою спеціальної ультразвукової пилки.

Невеликі дефекти носової перегородки намагаються з непоганими результатами виправляти лікарі – остеопати.

Як зважитися на операцію?

Найстрашніше – це погодитися на операцію по виправленню кривий носової перегородки. Навіть пацієнти, які тривалий час не можуть повноцінно дихати носом і не можуть жити без судинозвужувальних крапель, тягнуть з вирішальним моментом. Їх можна зрозуміти, адже будь-яка операція – це стрес для організму, це боляче, страшно, це 2-3 тижні непрацездатності.

Однак варто почитати відгуки людей, які зважилися на цей крок. В основній масі це позитивні, кардинально змінюють життя відчуття. Крім відновлення носового дихання, випрямлення носової перегородки дозволяє позбутися від хронічного синуситу, хронічного отиту. Людина починає краще чути, відчувати запахи, пропадає постійний хропіння, зникають головні болі. Крім всього цього, септопластика часто дає ще і косметичний ефект у вигляді виправлення форми носа.

Categories : Ніс