28.05 під час «Книжкового Арсеналу» дослідниця літератури Віра Агеєва, літературознавець Ростислав Семків та епатажний поет Вано Крюґер розмірковували про те, хто з сучасників має шанси ввійти до літературного канону та стати в майбутньому класиком.

Обміркувавши критерії, згідно з якими письменники входять до літературних канонів, кожен із учасників літературної дискусії «Гра в класики: хто з сучасників залишиться в українській літературі?» представив свій список імен, які мали б стати класикою української літератури ХХІ століття. За версією Віри Агеєвої, авторки численних розвідок із історії літератури ХХ століття, зокрема «Апології модерну», що побачила світ у видавництві «Грані-Т», нині можна впевнено говорити лише про тверду «четвірку» канону сучасної української літератури: Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Оксана Забужко й Тарас Прохасько. П’яте місце, за словами дослідниці літератури, можуть зайняти або Олег Лишега, або Володимир Діброва. На запитання, чи має шанси культовий письменник Лесь Подерв’янський, Віра Павлівна відповіла, що автор «Павліка Морозова» до канону наврядчи ввійде, одначе завжди займатиме помітне місце в історії української літератури.

Натомість поет Вано Крюґер, який, на відміну від літературознавців Р.Семківа й В.Агеєвої, перебуває «всередині» літпроцесу, подав довший список «канонічних» у майбутньому авторів. До нього ввійшли поети Олег Лишега, Петро Мідянка, Василь Герасим’юк і Василь Голобородько, Віра Вовк, Патриція Килина й Емма Андієвська, прозаїки Юрій Винничук, Оксана Забужко і Юрій Андрухович, а також — як виняток із поетів-двотисячників — поет Лесь Белей. Утім, додав Крюґер, він здає собі справу, що це лише суб’єктивні версії канону, адже літературних канонів має бути кілька.

Підсумовуючи, літературознавець Ростислав Семків, який модерував дискусію, завважив, що центром українського літературного канону ХХІ століття вочевидь стане поетеса, прозаїк та автор блискучої есеїстки Оксана Забужко. Поруч обов’язково мають бути Іздрик і Сергій Жадан як поет, також увійдуть до канону вісімдесятники Іван Малкович, Наталка Білоцерківець і триєдине «Бу-Ба-Бу». І насамкінець Ростислав Семків та Віра Агеєва надали Вано Крюґеру звання «живого класика», завізувавши його своїми підписами.

Агеєва Віра Літературознавець, критик, доктор філологічних наук
 • Видавничі нотатки про «Книжковий Арсенал»
 • 29 травня 2013
 • Про нас пишуть

 • Віра Агеєва: Сьогодні "я – феміністка" може сказати лише інтелектуалка

  Ми живемо в добу тотального "пост". Відбувся постмодернізм, і ніхто не знає, що далі за ним. Ніби відбувся фемінізм, але є так звана національна специфіка. За моїми спостереженнями, українці дуже люблять з тією специфікою мучитися.

 • Кого пощадить Час?

  «Потім мій погляд натрапив на сім довгих свіч на столі. Спочатку вони здалися мені знаком милосердя, стрункими білими янголами, що мене врятують; проте в ту ж мить на мене навалилася смертельна туга, й мене пронизав тремор, наче я доторкнувся до дротів ґальванічної батареї, янголи стали порожніми привидами з вогненними головами і я зрозумів, що нічим вони мені не допоможуть».

 • Чути і бачити

 • Віра Агеєва про "Апологію модерну"

  Літературознавець, професор Києво-Могилянської Академії Віра Агеєва розповідає про свою книжку "Апологія модерну: обрис ХХ віку"

 • Пов`язані матеріали

 • Віршолюбики: від музи до музики

  1 червня під час «Книжкового Арсеналу» українські музиканти презентували благодійний альбом дитячих пісень «Віршолюбики». До нього ввійшли українські й зарубіжні поезії, що побачили світ у видавництві «Грані-Т».

 • Транзитна культура: симптоми і травми

  Днями під час «Книжкового Арсеналу» літературознавець Тамара Гундорова прочитала лекцію на тему своєї нової книжки «Транзитна культура», що побачила світ у видавництві «Грані-Т». Про свою найновішу книжку розповідає її авторка.

 • Грані «Книжкового Арсеналу»

  З 24.05 по 1.06 головна культурна подія Києва — «Книжковий Арсенал». «Грані-Т» підготували для вас безліч сюрпризів, серед них — зустрічі з письменниками й психологами, майстер-класи художників, «Підвішена книжка» й особливі ціни на особливі книжки!

about/newsabout/news/3410