Колекція літературознавчих і культурологічних книг «Граней-Т» з нашої інтелектуальної серії «De profundis» поповнилася напрочуд гострим, актуальним і дискусійним томом. До проекту долучається один із найавторитетніших сучасних українських учених-гуманітаристів – доктор філологічних наук, член-кореспондент Національної Академії наук України, завідувач відділу теорії літератури Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Тамара Гундорова.

Сучасна література, Чорнобиль, меланхолія, популярна культура і кіч – такі теми її нової книжки «Транзитна культура». Мова йде про сучасну літературу і культуру як перехідні після тоталітаризму, колоніалізму, соціалізму (останній також був своєрідною формою колонізації), – утім, не лише про перехід, а й про розриви та мости між різними, часом віддаленими, значеннями та знаками, а також про те, що транзитність є явищем буття, а не часу.

Оскільки транзитна культура є одним із феноменів культури постколоніальної, тому саме крізь призму постколоніальних студій Тамара Гундорова аналізує в цій книжці твори Оксани Забужко і Юрія Андруховича, Ліни Костенко і Євгенії КононенкоСергія Жадана й Сашка Ушкалова, Івана Драча та Світлани Йовенко, Ірени Карпи і Михайла Бриниха, а також такі популярні о́брази з царини політики й шоу-бізнесу, такі як Юлія Тимошенко і Вєрка Сердючка.

«Травматичне минуле залишається трансгресивно присутнім у сучасності; мстиве, воно переслідує, заволодіває і домінує над теперішнім замість того, щоб забутися. Сучасне зациклене на минулому, не може звільнитися від нього, хворе травматичним минулим. Потрібні особливі зусилля – особливе «пропрацювання» пам’яті з допомогою рефлексій, щоб відірватися від такого травматичного минулого, щоб визволити сучасність і могти оцінювати минуле етично і критично», – завважує в передмові Тамара Гундорова. Її нова книжка – це і є ті «особливі зусилля», такі необхідні сучасній українській культурі для того, щоб подолати «симптоми після травми».

Презентація книжки «Транзитна культура» відбудеться 29 травня о 16:30 під час «Книжкового Арсеналу» (вул. Лаврська, 12, зала 2).
Зареєструватися можна тут.

Гундорова Тамара Літературознавець, культоролог
  • 23 травня 2013
about/newsabout/news/3405