Традиційно для п’ятниці пропонуємо мандрівникам і читачам «Граней-Т» подорож на Мапі вихідного дня. Цього разу нашим читачам компанію складе письменниця, авторка «Мишкових мишей» Галина Вдовиченко. Вона пропонує відвідати маєток таємничої Анни, що в селі Нижанковичі на Львівщині. Враженнями від своєї подорожі вона поділилась на сторінках суспільно-політичної газети «Високий замок».

 

 

 

 

 

Про існування палацу у селі Нижанковичах, що на українсько-польському кордоні, дізналася з путівника «315 польських замків та резиденцій в Україні» (видавництво «Грані-Т»). Побувала вже у багатьох місцях Старосамбірщини, багатої на пам’ятки архітектури, а от про невеличку резиденцію у кількох десятках метрів (!) від кордону довідалась з книжки.

І ось вони, Нижанковичі, кордон, до якого від Добромиля – 15 кілометрів. Ось околиця села, що називалася колись Заболотці, тепер – вулиця Шевченка.

На території колишньої панської садиби розташований Нижанковицький професійний ліцей, де навчають хлопців деревообробної та механізаторської справи, а дівчат – перукарської. Посеред колишнього панського саду – занедбана будівля неймовірної краси. Велика вілла, або маленький палац, про який практично нічого не відомо. Авторові путівника Дмитрові Антонюку не вдалося дізнатися, кому належав маєток і хто був його будівничим. Він лише позначив, що башточку прикрашає збережений герб власників Єстжембец, що означає у перекладі з польської «яструб». Зображення яструба на тому гербі видно дотепер і на вежі, і на фронтоні над еркером. Палацик, так виглядає, побудований на межі позаминулого та минулого століть. Хоча в Інтернеті я зустріла і згадку про середину ХІХ ст. – але більше нічого не вдалося знайти ні в українських, ні у польських інтернет-джерелах. Загадковий маєток! Хто були його власники? Конєцпольські? Навряд чи. Хіба їхні нащадки. Та й герб збиває з пантелику. Суцільна загадка з тим палациком.

Автор довідника пише, що номінально у садибі розташована бібліотека навчального закладу, проте діє вона чи ні, невідомо.Як виявилось – бібліотека діє. Того дня, коли я побачила цей палацик на кордоні, вона працювала. І бібліотекар була на місці, списувала старі, ще радянські, журнали. Основу бібліотеки становить навчальна та довідкова література, якою користуються учні ліцею. Даниїла Романівна Маргаль працює у цій бібліотеці вже багато років, вона розповіла мені те, що чула від старожилів. Цей палац, подейкують, належав магнатам Любомирським. Граф Потоцький часто приїжджав сюди на полювання і мав тут коханку, яка й була власницею маєтку. Вона називалася Анна Грім, а може, Грімм, бо підтверджень я все одно не знайшла. Коли почалася Перша світова війна, вона виїхала у Відень. А чоловік та дружина – господарі, які теж тут жили і вели господарство, померли. Їх поховали у родинному склепі. Історія розпорядилась по-своєму: розтяла фільварок навпіл, розділивши його колючим дротом: палацик залишився на українському боці, а склеп із капличкою – на польському. Його видно з території ліцею у заростях кущів, на території сусідньої держави…

Розкішна ліпнина в середині вілли свідчить про те, що інтер’єри тут були надзвичайно вишуканими. У підвалах під бібліотекою, розповіла мені Даниїла Романівна, за легендою, схований вхід до підземного ходу, що веде до замку Гербуртів. Але жодних свідчень у довідниках та енциклопедіях відшукати не вдалося. Хоча не раз, коли бувала у замку Гербуртів поблизу села Тернави, чула від жителів Добромиля та ближніх сіл «зустрічну версію» про те, що підземний хід йде від замку до Польщі.

Віллу Анни Грім-Грімм оточували колись рідкісні дерева, кущі та квіти, привезені здалеку. Даниїла Романівна ще пам’ятає дивовижні плакучі ясени, яких вже немає. Натомість дещо збереглось, і серед того, що залишилось, неодмінно звертаєш увагу на високі сибірські сосни з особливим графічним малюнком видовжених голок…

У селі Стара Сіль у цьому ж Старосамбірському районі є ще одна, не менш цікава вілла, із написом «Willa Anna», про яку я колись писала. Вона зовсім інша, але обидві мають свій неповторний характер, обидві оповиті леґендами. Загадкові Анни були власницями найгарніших маєтків Старосамбірщини…

А ще подейкують, з підвалів цієї резиденції у Нижанковичах до замку Гербуртів за Добромилем йде підземний хід.

Матеріал взято з «Великого Замку»

З рештою палаців і резиденцій знайомтесь на сторінках путівників Дмитра Антонюка «Польські замки і резиденції в Україні».

Вдовиченко Галина Письменниця, редактор
 • Мапа вихідного дня
 • 15 червня 2012
 • Про нас пишуть

 • Дмитро Антонюк: «Польські пам’ятки для нас не просто рідні – вони у нас в крові»

  Для тих, кому набридли морози, радимо готуватися до весни і нових подорожей. На сайті «УНІАН-Культура» опубліковано рецензію Олега Коцарева на новий путівник «Граней-Т» «155 польських замків і резиденцій в Україні», який допоможе вам визначитись із туристичним напрямком. Це лише перша частина путівника, що містить опис маршрутів та польських пам’яток у 8-ми областях України, – неодмінно стане в нагоді не лише краєзнавцям, а й простим мандрівникам.

 • Дмитро АНТОНЮК: «Усе, що мене справді цікавить, — це маєтки, садиби і замки»

  Дмитро АНТОНЮК — журналіст, мандрівник, автор путівників туристичними маршрутами Вінниччини, Житомирщини, Полтавщини, польськими маєтками України, про пошуки архітектурних скарбів, поради початківцям та нові проекти.

 • Доторкнутися до невідомої України

  Я маю знайомих, які щороку під час літніх вакацій збираються і кількома машинами їдуть у мандрівку, як вони називають її, замками Західної України. Багато хто дивується – де вони набирають стільки замків, аби вже стільки років поспіль їздити?

 • Події

 • Лекція Дмитра Антонюка про мандрівки до польських маєтків

  Видавництво «Грані-Т» та креативний простір «Часопис» запрошують усіх, хто любить корисно і цікаво мандрувати, а ще шукає нові маршрути для подорожей Україною, на лекцію відомого журналіста і мандрівника...

 • Пов`язані матеріали

 • «Мапа вихідного дня»: Львів Левинського

  Весна кличе нас до пізнання нового і незвіданого, до авантюрних мандрівок і ретельно запланованих подорожей. Із радістю повідомляємо нашим читачам, що відсьогодні на видавничому сайті – нова туристична рубрика «Мапа вихідного дня»! Щоп’ятниці ми будемо знайомити вас із українськими містами й містечками, вулицями й будинками, шляхами та стежками - більше чи менше відомими, але неодмінно напрочуд цікавими куточками України, які відкриватимемо разом із книжками «Граней-Т».

 • Мапа вихідного дня: Хотин та його фортеця

  Цими вихідними на Мапі вихідного дня ми шукатимемо зірку. Не звичайну п’ятикутну як на дитячих малюнках, не холодну і далеку, як на нічному небі, а кам’яну і велетенську, яка врятувала багатьом життя своєю міццю і величчю. Така зірка захована в Хотині і зветься вона Хотинська фортеця.

 • Мапа вихідного дня: Умань – не лише «Софіївка»!

  Для більшості непосидюх слово «Умань» і слово «Софіївка» – синоніми. Адже туристичні фірми, організовуючи екскурсійні поїздки «в Умань», мають на увазі лише екскурсії до прекрасного парку, розташованого на околиці міста. І навіть деякі досвідчені мандрівники дивуються, почувши про те, що можна їхати на екскурсію до Умані, але не в «Софіївку». Що ж то за Умань без «Софіївки»? Саме це ми вирішили з’ясувати й оцінити Умань без прогулянки дендрологічним парком. Тож пакуйте бутерброди і нумо в дорогу!

 • «Мапа вихідного дня»: київський Афон та його святині

  Китаєве – одне з найромантичніших і накрасивіших місць у Києві. Певне, сам Бог береже цей дивовижний куточок тиші й спокою у межах мегаполісу. Незаймана природа, стежечки навколо ставків і сім’я диких качок, які не боячись відвідувачів, живуть тут не один рік. Тут збереглись залишки городища ІX-X століть, а також укріплень і печерних келій часів Київської Русі. Багато киян і не підозрюють, що Китаєве поряд. Тож сьогодні разом із «Мапою вихідного дня» завітаємо до таємничого куточка, де над валами часів Київської Русі пливе перегук дзвонів, біля плеса глибоких ставків шепоче очерет, й непосидючий вітер гуде у верховіттях вікових дерев.

 • Мапа вихідного дня для першовідкривачів Вінниччини

  Цієї п’ятниці всіх мандрівників, які хочуть відчути себе першовідкривачам, «Мапа вихідного дня» запрошує до Вінниччини. Цей край багатий на розбиті негодою і часом дороги та надзвичайно гостинних людей, які зазвичай не підозрюють, яка цікава та розмаїта їхня земля. Церкви, палаци, замки, монастирі, костели, давні городища і млини – кожен знайде місце до душі.

 • «Мапа вихідного дня»: Полтавщина

  Цього тижня «Грані-Т» рекомендують читачам відпочити в серці України – на Полтавщині. Підготувати черговий туристичний порадник нам допомогли відомий мандрівник Дмитро Антонюк та його путівник «7 мандрівок Полтавщиною». Отже, збираємося в дорогу, попереду – Полтава.

 • Історичними шляхами навколо міста Лева. Шлях перший: від Унева до Гусятина

  Тихі затишні вулички, вимощені бруківкою, старовинна архітектура найрізноманітніших стилів, безліч крихітних кав'ярень, що ваблять ароматом свіжомеленої кави, величезна кількість історичних визначних місць, сучасні чудернацькі заклади та й просто чарівна атмосфера культурного життя міста – усе це Львів. Зазирнути за межі цього дивовижного міста та обрати маршрут для подорожі запрошує традиційна рубрика «Мапа вихідного дня». Цієї п’ятниці ми пропонуємо маршрут, який бере початок в Уневі…

 • Зустріч із Владиславом Городецьким на «Мапі вихідного дня»

  Цими вихідними гранівська «Мапа вихідного дня» запрошує всіх на київські зустрічі з Владиславом Городецьким. Цей митець залишив у спадок прийдешнім поколінням киян неабиякий творчий доробок, який і досі вражає своєї незвичайністю, казковістю та прогресивністю поглядів.

 • Нові забуті маєтки Житомирщини

  Традиційно для п’ятниці ми продовжуємо подорожувати Україною і робити хвилюючі відкриття забутих панських маєтків. Сьогодні разом із путівником «Чотири мандрівки Житомирщиною» вирушаємо до 8 сіл.

 • На «Мапі вихідного дня» місто між Бугом і Бужком

  Леся Українка називала Поділля красою України, а польський романіст Юзеф Крашевський вважав природу всього Поділля єдиним величезним пейзажним парком. Це спадає на думку і по дорозі до Меджибожа – міста, яке сто років тому вважалося значно багатшим за сусідні Проскурів, Летичів і Літин. З ним міг позмагатися хіба недалеко звідси розташований Старокостянтинів – найпівденніший із центрів Волині. То чим же багатий Меджибіж? Що й досі вражає подорожніх та чим пишаються містяни?

 • Осіння мандрівка до леґендарного Бердичева та романтичної Верхівні

  Сьогодні ми мандруємо до міста-леґенди, яке відоме всьому світу як Волинський Єрусалим – до Бердичева. Для багатьох українців це місто і досі залишається своєрідним символом містечкового єврейства. Окрім того це місто культове для французьких туристів-бальзакофілів, бо ж тут вінчався французький геній – Оноре де Бальзак. Сусіднє село Верхівня теж варте вашої уваги, оскільки тут геніальний парижанин знайшов своє останнє палке кохання.

 • На «Мапі вихідного дня» Leopolis від Наталки Сняданко

  Сьогодні ми пропонуємо подорож до Львова із найвідомішою сучасною письменницею Наталкою Сняданко. Своїми роздумами і спогадами вона ділиться з метою познайомити всіх не-львів’ян і навіть, не-українців із цим містом напередодні Євро-2012.

 • Караїмська кенаса на «Мапі вихідного дня»

  Кожне місто, кожна столиця має свої «родзинки» архітектури, поміж яких часто трапляються і сакральні споруди. Для Києва це не лише Києво-Печерська лавра, адже в центрі міста, на Ярославовому Валу, вражає споруда, яка з роками втратила свою сакральність, але не містичність.

 • На «Мапа вихідного дня» костел Святого Миколая

  Морози відступають і сонечко кличе всіх на прогулянки, мандрівки і далекі подорожі. Сьогодні «Мапа вихідного дня» запрошує вас трохи пройтись центром Києва. Ви впевнені, що вже все там бачили і нічого більше вразити не зможе? Помиляєтесь. Споруда, гострі шпилі якої видно з далеку, не може не вражати. Не важливо чи ви вже бачили її, чи були там, але кожного разу церква Святого Миколая вражає своєю величчю і химерністю.

 • Мовчазні леви Владислава Городецького на «Мапі вихідного дня»

  Сьогодні мандрівна рубрика «Граней-Т» запрошує всіх непосид до Києва, в самісіньке його серце, а саме на Європейську площу. Адже звідти, піднімаючись вулицею Грушевського, можна розгледіти бетонні сходи, колонни і левів, які зустрічають нас біля Національного художнього музею.

 • Десятка романтичних місць на «Мапі вихідного дня»

  День святого Валентина минув, але для справжніх закоханих свято триває весь рік, тому сьогодні на «Мапі вихідного дня» ми вирішили знайти найромантичніші місця, куди всі половинки можуть вирушити, аби знову і знову переживати прекрасне почуття закоханості, відчути солодку несвободу, помріяти і відчути себе важливим і особливим.

 • «Мапа вихідного дня» в краю Андрусяка

  Минулого тижня ми вирушили мандрувати навколо Києва і відвідали цікавинки Боярки, Підгірців, Білогородки та інших селищ, а сьогодні ми вирушаємо в інший бік від Києва – на територію, яка в минулому входила до Полтавської губернії – Яготинським та Згурівським районами.

 • На мапі вихідного дня околиці Києва

  Більшість киян скептично ставиться до мандрівок околицями Києва. Мовляв, що тут цікавого. Тому зовсім не дивно, що пересічний мешканець столиці, повертаючись потягом з кримського курорту, чухає потилицю, поглянувши на пагорби Київського плато: «Що це за гори? Може, я потяг переплутав і їду в Прикарпаття замість Києва?»

 • Подорож святинями Тернопілля

  Напередодні Вербної неділі «Грані-Т» запрошують помандрувати на Тернопільщину, адже саме цей край надзвичайно багатий на сакральні пам’ятки та духовні центри. Важко знайти на Тернопіллі село, де був би лише один храм: як правило їх кілька. В області є греко-католицькі, римо-католицькі, православні святині, збереглися старі синагоги, вірменські храми і святилище язичників на горі Ботиг.

 • Річка-кордон на «Мапі вихідного дня»

  Сьогодні в рубриці «Мапа аихідного дня» унікальна мандрівка, оскільки вона про річку-кордон, яка розмежовувала різні держави та ідеології, а сьогодні є межею між областями України. Збруч та його береги всіяні цікавезними пам’ятками, тож не гаймо часу і вирушаємо в дорогу.

 • Збараж і його святині на «Мапі вихідного дня»

  Минулого року ми відвідали багато міст і містечок Західної України, але на Тернопільщину з рубрикою «Мапа вихідного дня» дісталися лише на початку цього. Цей край відомий розмаїттям своїх пам’яток, він прекрасний і великий, його не вивчити за один візит. Сюди хочеться повертатися знову і знову, тому цієї п’ятниці ми спрямовуємо свої погляди в бік Тернопілля, а саме міста Збараж.

 • На «Мапі вихідного дня» променад Панською вулицею

  Майже в кожному цікавому місті є особливі вулиці, які часом перетворюється на суто туристичний об’єкт. У Києві це Хрещатик, у Ялті набережна, в Одесі Дерибасівська, в Ужгороді Корзо... Є така вулиця-символ і в Чернівцях.

 • Серед лісових скель Житомирщини

  От і знову на календарі п’ятниця, а на «Мапі вихідного дня» нові міста і містечка і цього разу Житомирщини. Адже саме тут серед лісів заховано найбезпечніше місце в Україні – бункер «Скеля», тут досі виробляють найкращий український фарфорово-фаянсовий посуд, а музей космонавтики вважається одним із найцікавіших у світі. Усі ці дивовижі включив до свого путівника «4 мандрівки Житомирщиною» відомий журналіст Дмитро Антонюк. Тож беремо чай, каву, бутерброди і нумо у мандри!

 • Прогулянки від центру вуличками Чернівців

  Минулої п’ятниці разом із «Мапою вихідного дня» ми розпочали складати маршрут центром мальовничих Чернівців. Так на нашій мапі з’явились Турецький міст і Турецька вулиця, будинок-корабель і міська ратуша. Сьогоднішня подорож передбачає багато цікавинок, які заховані на вуличках, що стікаються до центру міста, а розпочнемо прогулянку з Центральної площі.

 • Чотири польські замки та один міст Хмельниччини

  Сьогодні п’ятниця, а отже «Грані-Т» знову запрошують всіх непосидюх у мандри. Цього разу на «Мапі вихідного дня» унікальна Кам’янець-Подільська область. Саме так до 1954 року звалась відома нині Хмельниччина. Область географічно поділена навпіл: на півночі – Волинь, на півдні – Поділля. Кордон між ними проходить орієнтовно посередині. Відповідно і ландшафти суттєво міняються. Але нас найбільше цікавлять не ландшафти, а польські замки та резиденції, які включив до свого путівника «155 польських замків і резиденцій в Україні» відомий журналіст і мандрівник Дмитро Антонюк.

 • Не-офіс-тур шляхами навколо Львова

  Вир сучасного життя закручує нас, пропихає через насправді вузьку горловину наших можливостей, заблоковує наші емоції, почуття, уміння дивуватись. Навіть для відпочинку ми вибираємо щось схоже на офіс-тур: щоб Інтернет поруч, щоб бізнес-клас, одним словом «ол інклюзив». Але у якийсь момент цього стає «досить»! От тоді варто взяти до рук путівник Ірини Магдиш «П’ять шляхів зі Львова» і вирушити на Західну Україну. Сьогодні ми пропонуємо один маршрут, який охоплює кілька міст і містечок: Куликів, Жовква, Червоноград…

 • Японська архітектура на «Мапі вихідного дня»

  Сьогодні традиційно для п’ятниці ми запрошуємо всіх у подорож Україною, але знайомитись будемо з культурою іншої країни – Японією.

 • Замки Рівненщини на «Мапі вихідного дня»

  Цими вихідними починається зима, але для справжніх мандрівників це не привід зупинятися, ховати наплічники далеко в шафу і вмощуватись на канапі. Тому ми знову закликаємо вас пакувати валізи і вирушати в дорогу.

 • Забутими панськими маєтками Житомирщини

  Раптово знайдені палац, костьол, або церква, про які нема жодних згадок в офіційних реєстрах, тішать мандрівника незмірно більше, ніж загальновідомі пам'ятки. Ніби ви копаєте город, і випадково заступом натрапляєте на скриньку з якимись старовинними документами. Можливо, вони нічого не варті, але для вас дуже цінні, бо їх знайшли саме ви. Наша п’ятнична подорож на Житомирщину майже повністю складатиметься з таких хвилюючих відкриттів. Тож озброюйтесь путівником «4 мандрівки Житомирщиною» і мерщій на пошуки нових пам’яток.

 • Дерев’яні храми Гуцульщини на мапі вихідного дня

  Сьогоднішня мандрівка присвячена дерев’яним церквам, які ховаються далеко за горами серед лісів Гуцульщини.

 • На «Мапі вихідного дня» Гоголівщина

  Попереду вихідні і ми знову кличемо всіх охочих мандрувати містами і містечками України. Край, в який мандруватимемо цього разу називають одним словом – Гоголівщина. Але не лише ім’я відомого письменника та Національний Сорочинський ярмарок спонукали нас вирушити на Полтавщину. Наприкінці місяця тут відбудеться фестиваль «Свято миргородської свині», який дає можливість отримати незабутнє враження, відвідавши перегони поросят і спостерігаючи за вогняним шоу. Тож перш ніж розпочнеться миргородське свинство, радимо в першу чергу познайомитись зі славетною історією Гоголівщини, її курортом, храмами та садибами.

 • На «Мапі вихідного дня» місце спокою і тиші

  Прохолодні дощі над Україною надихнули нас на створення незвичайного і трохи меланхолійного маршруту. Подорож недалека і недовга, однак вона змусить вас поринути у спогади, роздуми про вічність і швидкоплинність життя. Саме такі думки супроводжують більшість відвідувачів кладовищ. Тож, якщо ви не боїтесь зустрічі з далеким минулим, ця мандрівка для вас.

 • З «Мапою вихідного дня» до центру Чернівців

  Ми можемо заочно закохатись у якесь місто, розглядаючи альбоми чи листівки, та наше реальне враження зазвичай різниться від очікуваного. Чого ж можна чекати від найменшої з областей України, та ще й розташованої так, що сюди транзитом потрапити дуже важко? Однак Чернівці варті того, щоб побачити на власні очі «чарівний край Черемоша й Прута». Адже важко придумати щось більш мальовниче за карпатські краєвиди, букові ліси, стародавні звичаї та кухню, які неодмінно вам сподобається, і ви захочете ще не раз сюди повернутись.

 • На «Мапі вихідного дня» український центр космонавтики

  Минулої п’ятниці разом із Дмитром Антонюком і «Мапою вихідного дня» ми розпочали подорож Житомирщиною. Сьогодні ж ми пропонуємо завітати до українського центру космонавтики – Житомира. Це місто ще називають «польською столицею України», адже тут проживає найбільша діаспора поляків. Тут збереглось чимало пам’яток, пов’язаних із цим народом, які і пропонуємо відвідати під час подорожі Житомирщиною. Окрім того, Житомир відомий своїми «космічними» цікавинками: парк ім. Ю. Гагаріна з вантовим мостом, музей космонавтики та дім-музей С. Корольова обов’язкові для відвідин гостями цього дивовижного краю.

 • Три дивовижні міста на «Мапі вихідного дня»

  Сьогодні всім охочим до подорожей Україною пропонуємо разом з «Гранями-Т» прокласти ще один маршрут на «Мапі вихідного дня», який розпочинається на північному сході Львівщини, в містечку Підкамінь і завершується в Почаєві. Визначитися зі шляхами, визначними пам’ятками та містами дорогою від Львова до Тернополя допоможе путівник «5 шляхів зі Львова».

 • На «Мапі вихідного дня» край Богдана, гайдамаків і декабристів

  Для тих, хто не обрав мандрівний напрямок на вікенд, пропонуємо маршрут за путівником «Граней-Т», який охоплює чотири адміністративні райони: Черкаський, Чигиринський, Смілянський та Кам’янський. Усі ці райони об’єднує річка Тясмин. У її долині не раз розгортались доленосні події української історії. Тут була і гетьманська столиця Богдана Хмельницького, і головна фортеця Петра Дорошенка, і зародження руху гайдамаків.

 • На мапі вихідного дня Канів та «67 зупинок Черкащини»

  Сьогодні традиційна п’ятнична рубрика для любителів мандрів запрошує всіх непосидюх до Канева, що на Черкащині. Цей край багатий на об’єкти часів Київської Русі, польського періоду, яскраві приклади козацької архітектури та атракції російсько-радянської імперської епохи. Визначитись із маршрутами на мапі вихідного дня допоможе Дмитро Маленков та путівник «67 зупинок Черкащини».

 • Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир на великодній мапі вихідного дня

  Напередодні Світлого Воскресіння Хрестового «Грані-Т» пропонує завітати до Києва і освятити паски та крашанки в Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі.

 • На мапі вихідного дня Західне Надросся

  Традиційно для п’ятниці «Грані-Т» кличуть усіх непосидюх у мандри. На цей раз ми пропонуємо завітати в край, у якому творилась історія Русі, та й сама назва «Русь» походить звідси. Надросся – серце східнослов’янської цивілізації, але водночас, і полігон доленосних історичних експериментів, подібних яким Європа не знала.

 • Чорний Острів на «Мапі вихідного дня»

  «Мапа вихідного дня» знову кличе у мандри, накреслюючи все нові маршрути в пошуках цікавого і несправедливо забутого. Поділля приховує багато несподіванок і про одну з них ви дізнаєтесь з п’ятничної рубрики «Граней-Т».

about/newsabout/news/1811