Тему чергового опитування «Граней-Т» запропонував один із найзагадковіших (бо неіснуючих) авторів нашого видавництва – автор книжки «Людина в (м)асьці». І справді, що більше до вподоби письменникові – читати чи писати? Здавалося б, відповідь проста – якщо письменник, значить, найбільше часу він проводить саме за писанням. Але якщо при цьому він не читає книжок і не переглядає ЗМІ, як він може стежити за сучасними тенденціями в літературі, за тим, що відбувається в рідній країні і світі, як він навчається і вдосконалюється? Запитання таки каверзне, й тим більш цікаво дізнатися, що на нього відповіли автори «Граней-Т».

 МАСКА, неіснуючий автор книжки «Людина в(м)асьці»

– Я вважаю, що на таке запитання справжній письменник повинен давати однозначну відповідь – писати! Звісно, кожен танцюрист любить подивитися як гарно хтось танцює, музикант – послухати гарну музику, але вони відразу ж захочуть узяти в цьому дійстві участь! Так і для письменника: найвищий кайф йому приносить витворення історії зі своєї голови, проживання її, але аж ніяк не читання. Так, від чужих історій часто йдуть мурашки по шкірі, але справжній інтим – лише із власним творінням.

Степан ПРОЦЮК, письменник

– Одне невід’ємне від другого, незважаючи на сакраментальне, що «чукча – не читач, чукча – писач»:).  Звісно, мені би більше подобалося взимку загоряти на сонечку в якійсь екзотичній країні, а потім повертатися  до ошатного готелю, де би я мешкав, коли б на мою Батьківщину спадала морозяна зима:) Читання дає письменникові, особливо прозаїку,  ширший погляд на літературу. Як би, до прикладу, формувався мій стиль прозаїка, якби я не прочитав, ще, по суті, у дитячому віці повісті і романи Івана Франка, новели Василя Стефаника, пізніше прозу і п’єси Винниченка? Як би я міг ширше глянути на літературні можливості, якби не прочитав чимало книжок зарубіжних авторів? Деякі з них, до речі, як-от «Ігри в класики» Хуліо Кортасара так тиснула на мене, що ледь не розчавила:) Я подумав, мовляв, Степане, якщо не вмієш писати хоча би так, як Кортасар, то що тобі робити в літературі? Контраргументів доводилося шукати довше...

Зрештою, наркотик писання переміг. Але наркотик читання залишився також.

 Олесь Ільченко, письменник

Важко дати відповідь на таке контроверсійне запитання. Хоча, скажу щиро, останнім часом мені набагато більше подобається читати, як колись, у дитинстві, чи підлітковому віці. Важко сказати, що це означає. Справді, існує насолода від читання української класики, а також чудових творів моїх сучасників. Наша література, одна з найбільш багатих і розвинених світових літератур (попри невідомість її у великому світі, попри агресивне нищення її сучасною владою в Україні) дає величезні можливості для інтелектуальної і естетичної насолоди. Професор Жорж Ніва, всесвітньо відомий славіст, який викладає в Женевському університеті, і з яким я маю щастя спілкуватися останнім часом, влучно назвав українську мову і літературу величезним прекрасним світом. І пізнавати цей світ, літературні здобутки українських авторів (принаймні ХVІІ - ХХІ століть) надзвичайно приємно і цікаво. Можливо, в черговий раз начитавшись хорошого і різного я і сам напишу щось цікаве для людей.

Галина КИРПА, письменник, перекладач

– Переді мною така дилема не постає – що більше подобається. Постає інша: як зробити так, щоб надовше розтягнути час і більше й читати, й писати.   При тому, що читач із мене одержимий і вибагливий, читати є що. «Попсу» (і не лише нашу) намагаюся оминати, хоч інколи ловлюся на спокусливу рекламу, а потім картаю себе за наївність, бо на порожнє читання шкода навіть того часу, що є. Для мене добра книжка – як повітря, наповнене благодатними словами. І щоб перекладати чи писати щось своє, треба постійно тим повітрям  дихати. Особливо тоді, коли  натхнення «дрімає» і не знаєш, куди подіти себе від усіляких творчих сумнівів і вагань, а тільки роздумуєш над тим, чого такий прекрасний письменник, як Віктор Близнець, у своїй автобіографії «До антології української літератури для дітей» сказав: «Який з мене письменник!»...

Дмитро ЧЕРЕДНИЧЕНКО, письменник, перекладач

– Це все одно що спитати: «Що вам більше подобається – вдихати чи видихати?». Тоді б я відповів: д и х а т и.

 

Міла ІВАНЦОВА, письменниця

– Це різні речі. Читаю я постійно, на жаль, не вмію ковтати книжки за добу, читаю повільно, зі смаком. Тому не завжди встигаю за усіма новинками, які б хотіла прочитати. Пишу багато, але не постійно. Бувають дні, зайняті іншими справами, але в голові десь варяться події того, що наразі в роботі. А буває період «післяпологової втоми», коли випишеш щось велике і мусиш завмерти, розслабитися, відновити сили. Але і читати люблю, і писати. І щаслива, що можу собі дозволити і те, і те.

Леонід СОРОКА, поет

– Оце так запитаннячко! На зразок запитання до дитини: «Хто тобі більше подобається – мама чи тато?» Відповім так: мені обидва подобаються більше!

 

Марина ПАВЛЕНКО, письменниця

– Ох, ну у Вас і питаннячка!..))) Насамперед скажу, що, мабуть, «читання — писання» для мене так чи інакше — дві половинки одного цілого. Ще змалку, обожнюючи читати й проковтуючи — нерідко без розбору — книжку за книжкою з батьківської бібліотеки, я підсвідомо ставила себе не лише на місце героїв, але й на місце автора. Хотілося написати щось подібне. Або, навпаки, визнавала: «Такого ніколи написати не зможу»... Мої власні спроби, виписані в зошитах у косу лінію й обрамлені малюнками власного виконання, переписані в саморобні книжечки найулюбленіші вірші моїх тата й мами (теж розмальовані), — то вже було моє прагнення створити книгу... Автор і Читач у них теж стояли поруч...

Звичайно, хочу того чи ні, але краще з прочитаного мною, впливало і впливає на всі мої писання. З іншого боку, хочу того чи ні, але мій «письменницький» досвід тепер вельми дається взнаки при читанні. Нині я часто подумки редагую читаний текст, сперечаюся або й погоджуюся з його «художніми прийомчиками», надто ж це стосується дитячих книжок, які читаємо вголос із донькою. І це нерідко навіть заважає... Але це в мені вже невіддільне одне від одного: читання — писання... Писання — читання...

Галина ВДОВИЧЕНКО, письменниця

– Це два улюблених заняття. А все ж читати люблю більше, бо писати – це не завжди задоволення. Іноді це тортури. Читання мене не вимучує, не виснажує, хіба випадає вільний час, щоб  начитатися до мерехтіння в очах, але і тоді відкладаю цікаву книжку вбік з почуттям приємної втоми. Хоча читання теж може бути нелегкою роботою, коли продираєшся крізь текст, як у хащах, але хочеш побачити, куди автор заведе. Але для мене це перш за все задоволення. Між першим і другим існує певна взаємозалежність: коли пишу (так щоб із дня на день робити «підходи» до комп’ютера), тоді й читаю з дня на день, ніби  переступаю з ноги на ногу. Хоча б сторінку написати, хоча б кілька сторінок прочитати. Читанням надихаюся: хороші книжки підзаряджають, погані попереджають: «тільки не роби так».

Наталя та Валерій ЛАПІКУРИ, письменники

– Перечитувати написане нами давно, дивуватися: невже це наше? І вдавати, що ми не пам’ятаємо, чим там усе в повісті закінчується.

 

Олена МОВЧАН, головний редактор «Граней-Т»

– Стати хорошим читачем може кожен. А стати хорошим письменником – одиниці. Читати легше, ніж писати, як не крути. Недочитане можна з чистим сумлінням закинути, а недописане авторові шкребтиме і болітиме. В писанні інтимності більше, ніж у читанні. Читач не несе моральної відповідальності за психічний чи навіть фізичний стан письменника, а от письменник за читача – ще й як несе. Часто людям важко визнати, що читачі з них значно кращі, ніж «письменники». Сказати з гордістю – я читач – можуть глибокі й мудрі люди, найперше – діти.

Уявляючи свята і будні письменників, я так собі думаю: коли вони читають – то БЕРУТЬ, а коли пишуть, то ВІДДАЮТЬ. Письменник не може весь час тільки брати й брати, бо тоді він уже не письменник. Однак не може постійно віддавати й віддавати, бо люди виснажуються і вичерпуються.

Розповім кумедну історію з життя нашого видавництва. Приходить якось молодий чоловік з рукописом повісті для дітей і просить розглянути. Я стандартно задаю йому одне питання: книги яких сучасних українських дитячих письменників Вам до душі? На що він перелякано на мене глянув і каже: «Що ви! Я не читаю українську літературу взагалі, щоб не псувати свій вроджений літературний талант!». Я вкотре подивувалася, які ж все таки кадри живуть на нашій рідній землі. Враження від повісті цього молодого чоловіка писати не буду, бо це ж очевидно. І очевидно те, на що й вказує більшість письменників: читати і писати – це речі, які для них перетікають одна в одну.

 

коментує– Процюк Степан
коментує– Ільченко Олесь
коментує– Сорока Леонід
коментує– Іванцова Міла
коментує– Вдовиченко Галина
коментує– Павленко Марина
коментує– Кирпа Галина
 • «У синьому небі я висіяв ліс…», Опитування, Якби була змога повернутися на кілька років назад – що б ви хотіли змінити в історії взаємин зі своїми дітьми?
 • 26 квітня 2012
 • Пов`язані матеріали

 • Чи існує в Україні літературна критика?

  Тема сьогоднішнього опитування «Граней-Т» — складна, неоднозначна, гостра і болюча. Звісно, з літературною критикою (яка, на щастя, таки існує!) справи в нашій країні куди кращі, ніж, скажімо, із критикою музичною (там і згадати можна хіба автора «Граней-Т» Олександра Євтушенка). Але чи задовольняє рівень цієї критики тих, для кого не в останню чергу пишуться рецензії і робляться огляди, – самих письменників? Чи впливає на їхнє писання чиясь фахова оцінка? До чиєї думки вони дослухаються? Чого бракує сучасній літературній критиці? Відповідають автори «Граней-Т» Леонід Ушкалов, Галина Вдовиченко, Олесь Ільченко, Зірка Мензатюк, Степан Процюк, Наталя та Валерій Лапікури, Оксана Лущевська та Сергій Пантюк. Підсумовує Іван Андрусяк.

 • В чому особливість сучасних дітей?

  Сучасні діти добре поінформовані, «комп’ютеризовані», вільні від стереотипів, розумні, не закомплексовані, псевдобезпритульні та динамічні. На актуальне запитання відповідають автори «Граней-Т»: письменники Олесь Ільченко, Лариса Денисенко, Галина Вдовиченко, Зірка Мензатюк, Леся Воронина, Андрій Кокотюха, Іван Андрусяк, Ірен Роздобудько, Оксана Лущевська, Наталя та Валерій Лапікури, Леонід Сорока, художники Ольга Кузнєцова, Надія Дойчева-Бут, Ольга Гаврилова, Ольга Московченко і казкотерапевт Катерина Єгорушкіна.

 • Якою має бути сучасна дитяча книжка?

  Автори, художники та експерти «Граней-Т» розмірковують про те, якими сьогодні мають бути книжки для дітей. Своїми думками діляться Галина Вдовиченко, Надія Дойчева-Бут, Андрій Кокотюха, Леся Воронина, Ірен Роздобудько, Олесь Ільченко, Катерина Єгорушкіна, Степан Процюк, Оксана Лущевська, Ольга Московченко, Леонід Сорока, Ольга Кузнєцова, Наталя та Валерій Лапікури.

 • Що Ви плануєте влітку – прочитати, написати, відвідати, обдумати?

  У червні літо ще здається нам безмежним і нескінченним. Усе-все, на що не вистачило перехідної осені, безбарвної зими, а потім і гамірливої весни, нарешті можна зробити: і прочитати книжки, які заполонили весь простір біля робочого столу, ліжка, крісла й канапи; і відвідати всі фестивалі, на які так багате українське літо; і, можливо (якщо ви письменник), дописати все, розпочате раніше, або навіть зважитися на новий текст;  а ще ж погостювати в усіх рідних і друзів, зібрати фрукти й овочі на дачі, відкрити для себе нові країни і континенти, насолодитися нічогонеробленням у прохолодних садах і на розпечених пляжах. Планування влітку обов’язкове, але за планами головне: не загубити смак справжнього літа — спонтанного, повільного і… неспланованого. Сьогодні ми дізнаємося, яке літо чекає на авторів і працівників видавництва «Грані-Т».

 • Які вони – сучасні підлітки?

  Це незмінно: завжди знаходяться дорослі, які, скрушно зітхаючи, говорять, що сучасна молодь гірша, невихованіша і неосвіченіша, ніж були вони в такому віці. Подібні зітхання доводиться чути так часто, що іноді думаєш: чи не з тієї це «серії», що й, скажімо, зітхання за радянським минулим (а разом з ним – і за радянськими продуктами, цінами, рівнем читання книжок тощо). Завжди будуть люди, чий зір і думки спрямовані назад, і саме там – позаду – їм усе видаватиметься радісним і всипаним трояндовими пелюстками. Небезпечніше, коли подібні зітхання чуєш від людини, яка для цієї молоді пише. Нещодавно в інтерв’ю «Казкарці» письменник Валентин Бердт назвав сучасних підлітків «нещасними й украй замордованими школою, виснаженими недосяжними мріями, реалізація яких залежить від батьківського гаманця, а не від власних зусиль у навчанні – це якщо коротко». «А взагалі, це прекрасні діти, яким потрібні не менш прекрасніші вчителі в широкому сенсі цього слова, – додає автор. – І хочеться вірити, що хороші книжки стануть у нагоді, коли виникне потреба в моральних орієнтирах ». Чи все так погано у світі сучасних українських підлітків? «Грані-Т» звернулися із цим запитанням до письменників, які пишуть для дітей і, зокрема, – для підлітків.

 • Чи читали Ви в дитинстві під ковдрою з ліхтариком?

  Усі дорослі знають, що читати треба сидячи й у добре освітленому місці. А всі діти знають, що, коли від книжки тяжко відірватися, читати можна будь-де і за будь-яких умов. І якщо вже турботливі батьки вимагають дотримуватися всіх правил і навіть купують вам спеціальну підставку під книжку, що ж – доводиться хитрувати. Бо коли за сюжетом книжки на головного героя саме звідусіль чигає небезпека, коли ось-ось уже дізнаєшся, чи будуть головні герої жити довго і щасливо, то читати можна і на уроках, і під час підготовки до них, і навіть під ковдрою з ліхтариком. І не випадає нам говорити про шкідливість такого методу читання, бо серед опитаних «Гранями-Т» експертів майже не знайшлося «правильних» читачів. Напевно, через читання під ковдрою з ліхтариком має пройти кожен маленький читач:)

 • Сьоран/Чоран: стиліст, провокатор, чуттєвий філософ (думки експертів)

  Під час осінньої виставки-ярмарку «Медвін» відбулося обговорення книжки «Допінґ духу» філософа Сьорана (Еміля Мішеля Чорана), яка з’явилася у серії «Граней-Т» «De profundis». Пропонуємо три погляди на Сьорана/Чорана учасників цієї дискусії: літературознавця Ростислава Семківа, письменниці Євгенії Кононенко та культуролога Олександра Івашини.

 • Думки експертів про книжку «Україна IN ROCK»

  Головний редактор «Граней-Т» Олена Мовчан, режисер Сергій Архипчук, лідер гурту «Мандри «Фома», музичний оглядач Юрко Зелений діляться враженнями від прочитання книжки Олександра Євтушенка «Україна IN ROCK».

 • Чи справді Україна переживає родинну кризу?

  Над цим актуальним запитанням розмірковують Лариса Денисенко, Юрій Бедрик, Олександр Гаврош, Андрій Кокотюха, Катерина Єгорушкіна, Зірка Мензатюк, Наталя та Валерій Лапікури. Думки наших експертів розділилися: хтось добачає корінь проблеми в тоталітарному минулому, хтось – у глобалізованому сьогоденні, а хтось констатує, що йдеться не лише про українську, а про світового масштабу кризу.

 • Світлана Поваляєва допоможе малечі насолодитися повним днем літа

  В останній день літа, 31 серпня, коли малеча і батьки з радістю й острахом готуються до школи, видавництво «Грані-Т» пропонує згадати про найголовніше – що до початку школи лишиться не просто один день, а цілісінький, повен день літа! І почати його можна справді наповнено і весело – в товаристві письменниці Світлани Поваляєвої, художниці Світлани Фесенко  і лідера гурту Kozak System Івана Леньо. На ранковому party «Літа повен день» на малечу чекають весела гімнастика, читання повісті Світлани Поваляєвої «Вррум-чарівник», гра «Намалюй Вррума», а ще купа інших сюрпризів, подарунків і смаколиків.

 • На що слід звертати увагу, обираючи книги для дітей?

  Здавалось би, немає нічого простішого, ніж вибір книжкових подарунків для малечі. Головне – щоб було яскраво, позитивно і повчально. Натомість експерти «Граней-Т» – художники, письменники, журналісти, психологи, методисти – не радять батькам керуватися власними смаками під час вибору книжок для маленьких читачів. На їхнє переконання, в цій відповідальній справі слід зважати на зміст, ілюстрації, розмір шрифту, ім’я автора та видавництва, стать дитини і найголовніше – її вподобання.

 • Хто/що найбільше вплинув/уплинуло на Ваше становлення як письменника/людини?

  Сьогоднішнє опитування «Граней-Т», здається, найбільш щире і сердечне, бо, коли когось запитуєш (а тим паче письменника!) про речі, людей, ситуації, які допомогли йому стати тим, ким він є нині (і зокрема письменником!), відкритості, вдячності, поіменності не оминути. На шляху кожного опитаного нами письменника траплялися різні люди, книги, вчинки і слова, які впливали, визначали й вказували, куди рухатися далі. Важливим, на наш погляд є те, що жоден із письменників не формувався без чиєїсь підтримки, хоча ще важливіше – що їхнє формування не припиняється і нині. Отже, можемо відшукати у відповідях наших авторів цінні підказки, як виховати майбутнього письменника :)

 • Улюблені книжки «Граней-Т»

  Книжки, які стають нашими улюбленими, приходять до нас по-різному. Якісь із них нам дарують, якісь ми обираємо інтуїтивно, але все ж найчастіше їх нам рекомендують – рідні, друзі або люди, смаку яких ми довіряємо. Запитання, з яким сьогодні ми звернулися до наших експертів, надзвичайно просте, але в той же час і корисне, адже воно може допомогти обрати книги, які приємно буде почитати під час зимових свят, а ще приємніше – подарувати дорогим людям. А нове актуальне запитання звучить так: «Яка книжка видавництва «Грані-Т» є Вашою улюбленою?»

 • Чи переможе електронна книга друковану?

  Це запитання останнім часом звучить напрочуд часто, однак актуальності не втрачає. Кількість читачів, які купують букрідери, зростає – та чи вистачає вітчизняному читачеві електронних книжок українською мовою? І що особливо цікаво: чи буде електронним майбутнє книжок для дітей? Принаймні всі експерти «Граней-Т» налаштовані оптимістично: діти й надалі матимуть змогу не просто читати книжки, а й розглядати, гортати, шелестіти ними, торкатися до них і навіть їх… гризти.

 • Чи потрібно дітям переказувати книги класиків?

  Тему для чергового опитування «Граней-Т» підказала чи не найтитулованіша книжка видавництва – «Сни Ганса Християна» Лесі Ворониної, яка є авторським переказом казок всесвітньовідомого письменника. Не всі батьки знайомлять своїх дітей з ориґіналами творів данського класика, який, як сам зазначав, писав казки передовсім для дорослих. Поза тим книжку Лесі Ворониної можна рекомендувати дітям без жодних пересторог. Так само чи кожна дитина подужає ориґінали «Вінні-Пуха» Алана Мілна чи «Алісу в країні див» Льюса Керола? Але і про Вінні-Пуха, і про Алісу читаюча малеча знає, приміром, завдяки переказам Бориса Заходера. І ці приклади далекі від тих переказів класики, які сьогодні вільно може купити чи скачати кожен лінивий учень чи студент. Отже, переказування класики може бути корисним і художньо вартісним, а може бути буквальним – і тоді воно позбавляє дитину можливості смакувати справжнім текстом. Що з цього приводу думають автори «Граней-Т» - письменники, художники і психологи?

 • Головні тенденції сучасної української літератури для дітей

  Якщо хтось скаржиться вам, що не може знайти гарну книжку своїй дитині, то насправді він не шукав або не мав бажання її знайти. Всі експерти «Граней-Т» погоджуються, що дитяча література в Україні швидко й успішно розвивається: заповнюються ніші, з’являються нові імена, випробовуються нові жанри і теми, порушуються актуальні проблеми. Про тенденції, які нині панують у літературі для дітей, розповідають письменники Валентина Вздульська, Сергій Пантюк, Лариса Денисенко, Олесь Ільченко, Зірка Мензатюк, Юрій Бедрик та Андрій Кококтюха.

 • Чому так складно писати для підлітків?

  Звісно, тема сьогоднішнього опитування «Граней-Т» могла би звучати не так категорично, приміром: чи складно писати для підлітків? Але оскільки і читачі, й самі письменники знають, що ця ніша в сучасній українській літературі заповнена мало й нерівномірно, можна ставити питання руба. Хтозна — може, це опитування спричиниться до появи нових творів для підлітків? Принаймні серед експертів «Граней-Т» чимало тих, хто вже спробував свої сили в царині підліткової літератури, і зупинятися на досягнутому вони точно не планують.

 • Як призвичаїти дитину до читання?

  Є люди, які не уявляють свого життя без книжки, але є й такі, які прекрасно без неї обходяться. Що впливає на «книжковість» і «безкнижковість» людини? Генетика? Виховання в родині? Навчання у школі? Приклад друзів? Факторів може бути надзвичайно багато, але всі експерти «Граней-Т» сходяться в одному: любов до книжки потрібно прищеплювати змалку...

 • Які зауваження у Вас є із приводу шкільної програми з літератури?

  Претензії до викладання літератури в українських школах мають усі: і вчителі, яким доводиться розповідати на уроках про сучасну літературу, якої зазвичай вони й у вічі не бачили; і школярі, які після закінчення школи воліють читати все що завгодно, тільки не твори українських авторів; і чиновники з профільних міністерств і департаментів, яким постійно ввижається щось загрозливе в текстах класиків і яким спокійніше б спалося, якби взагалі не було в школах таких небезпечних предметів, як література й історія; і самі письменники, які іноді просто забороняють включати їхні твори до шкільної програми. Мають свої суб’єктивні зауваги з цього дражливого приводу й автори «Граней-Т».

 • Як визначити, що дитина має літературний хист? Як його розвинути?

  Немає такого письменника, якого б хоч раз не запитали про той день і час, коли він відчув, що хоче присвятити своє життя літературі. Звісно, у кожного автора був свій шлях до творчості, але у більшості він починався ще у дитячі роки. І для того, щоб ці перші паростки письменницького таланту згодом переросли у покликання, потрібні були чиєсь схвалення, підтримка, дружня порада. Як виховати майбутнього письменника? Розмірковуємо разом з експертами «Граней-Т».

 • Що допомагає Вам повернутися в дитинство?

  Чашка теплого молока, вовняні шкарпетки, лапатий сніг, бабусі з першими пролісками біля станцій метро, а може, старі занедбані дитячі бібліотеки, жуйки зі смаком помаранчів, плюшеві зайці з барабанами, залишені кимось «класики» на тротуарі біля під’їзду, чи шеренги першокласників по двоє, приведених на екскурсію до музею, або солодка вата чи цукерки у вигляді малинок… Їх і не перелічити – ті речі, які допомагають нам повертатися у наше дитинство. Хоча, може, всі ми ніколи з нього і не виходили? Запитаємо експертів «Граней-Т».

 • Чи користуєтеся Ви послугами бібліотек?

  Якщо заглибитися в дитячі спогади, то бібліотека зринає в них як місце з особливим освітленням та ароматом, місце, в якому панують системність і впорядкованість. А якщо пригадати навчання в університеті, то це вже величезні зали з великою кількістю полиць, шаф, каталогів і фахових консультантів. Бібліотечна культура така давня, що до неї неможливо не пройнятися повагою і вдячністю. А поза тим, чи є ця культура затребуваною в часи букрідерів, всюдипроникного інтернету і піратського скачування авторських текстів? «Грані-Т» запитало своїх експертів, авторів і читачів, коли, як часто і з якою метою вони відвідують бібліотеки

about/newsabout/news/1752