Трохи менш відома або точніше призабута сторінка біографії письменниці досить тривала робота у прекрасному – тепер, на жаль, як і багато інших наших журнальних проектів, - зупиненому журналі "Соняшник". Може звідти у Ірини потяг не лише до дорослої, а й до дитячої літератури.

Роман для українських підлітків "Арсен", безумовно, явище в нашій дитячій літературі. Авторові вдалось написати дуже динамічну і цікаву розповідь про пригоди українського школяра, який з міста "утік" до своїх у село. Не хочу переказувати зміст, скажу лишень, що "Арсен" - то є гідне продовження традицій закладених Всеволодом Нестайком у своїх безсмертних "Тореадорах з Васюківки". Часом навіть здається, що письменниця зумисне "перегукується" з Нестайком, і ця повість писана і для тих, хто вже прочитав "Тореадорів". І не лише "Тореадорів", але й Жуля Верна, Купера, Майн Ріда… Автор свідомо і сміливо заходить на рівних у цей міфічний дитячий світ.

Але за першим, подієвим пригодницьким шаром лежить глибинний, кореневий шар, який ненав’язливо говорить підліткам про джерела їхнього роду, а відтак і народу, таємниці, що можуть приховуватись у родоводі кожного, і те, що розкрити ці таємниці – заняття не менш цікаве, ніж, скажімо, стати тореадором за сприяння фермерського бичка.

Проте, підкреслюю, авторові вдалось уникнути нудної дидактики, менторських повчань, всього того, що часто у підлітків асоціюється з дорослими та їхнім прісним нецікавим буттям.

Реальний світ тісно пов’язаний у розповіді зі світом містичним, світом українських казок і переказів, я б сказав таким "гоголівським" світом, цікавим, проте і трохи ( але тільки трохи) жахним. До того ж у Ірини часто містичні з’яви "привидів" мають під собою далеко не містичні, а швидше "простиралові" реалії. Ну хто в дитинстві не лякав своїх друзів "привидами"!

Дуже тішуся тим, що українські діти можуть читати оригінальні, сповнені захоплюючих пригод та тонкого гумору, веселі історії, написані для них сьогодні, які, поряд з дитячою класикою, без перебільшень, складають золотий фонд нашої дитячої літератури.

Тарас Федюк
Джерело "ВВС Україна"

  • 23 грудня 2013
about/aboutusmediaabout/aboutusmedia/3547