Життя та творчість філософа Вальтера Беньяміна заповнили непростий період історії – відрізок між двома катастрофами – Першою та Другою світовими війнами. У час, коли людство впевнено прямувало з однієї безодні в іншу, – назавжди губилися буденні «неважливі важливі» речі: будівлі, фотографії, вулиці міст, іграшки, люди, їх цитати думки тощо. Про ці деталі говорив у текстах Вальтер Беньямін, й «не мовчанням», свідомо чи ні, – він врятував їх від забуття, а вони, в свою чергу, врятували його.

Творчий доробок філософа представляє сукупність текстів різних форм, є серед них і вірші, і афоризми, і мемуари, мистецтвознавчі критичні статті, статті з юдаїки, теорії кіно, історії архітектури паризьких пасажів, історії німецької барокової драми тощо. «Твір мистецтва за доби його технічної відтворюваності», «Коротка історія фотографії» та не дописаний «Твір про пасажі» – найвідоміші твори автора, що не втратили актуальності до сьогодні.

Вальтер Беньямін писав про все, що його оточувало та цікавило, писав багато, коротко і влучно, регулярно, на випадкових папірцях, ретельно збираючи тексти, та розсилаючи їх друзям. Власне, завдяки цій прискіпливості до деталей, їх фіксуванні та збереженні, не зважаючи на безкінечні мандри та війну, через яку зникали безслідно цілі родини, – тексти збереглися, а з ними й сам автор, філософ, – Вальтер Беньямін.

Книжка, про яку сьогодні піде мова, являє собою збірку есеїв та статтей, об’єднаних темою – «Щодо критики насильства». В ній ми знайдемо розмірковування про «людські нематеріальні речі», в ній мало фотографій, колекцій ляльок, марок, вулиць, – усілякого буденного цінного мотлоху, що так багато говорить про людину. Натомість в ній багато того, що людина сама говорить про себе своїми вчинками та думками чи в голос. І тільки такий колекціонер деталей, як Вальтер Беньямін, здатен побачити дані «слова», й розказати про них доступно й зрозуміло.

Я зупинюся на есеї, що найбільше запам’ятався. У тексті «Досвід і скрута» автор розмірковує над проблемою передачі досвіду від покоління до покоління. Від старих до молодих. Як уже було сказано, Беньямін жив у період між двох світових воєн. Він народився в кінці Першої, і передчуваючи неминучість Другої, писав, чому ж виходить, що люди, які прийшли з війни, не змогли передати свій жахливий досвід новому поколінню, чому в жодній з книг, які вийшли після війни, є все, окрім живого досвіду. Можливо, саме «скрута з досвідом» призвела до катастрофи ще більшої. «Ця скрута з досвідом являє собою скруту не лише окремих осіб, а взагалі з досвідом людства», – пише філософ. Скрута з досвідом виявляється навіть в речах побутових, як от появі нових (на той час) комфортабельних, скляних, однакових будинків, в яких відсутній інтер’єр, а власник квартири не має змоги залишити після себе бодай якісь відбитки, що нагадували б наступному жильцю про його існування.

«Проблема з досвідом» неабияк актуальна сьогодні, адже багато досвіду нашого, наших знань та історії, поміщається навіть не в скляному будинку, в якому так важко залишити відбитки, а на маленьких флешках, жорстких дисках комп’ютерів, чи в мережі. Все це дуже легко знищити, виходить, як і нас самих, з нашим досвідом.

Теми інших есеїв та статтей збірки не менш актуальні й цікаві. Завдяки легкій мові даної книги, яку студенти філософських факультетів назвали б «першоджерелом», – з ними досить легко розібратися. Для цього вистачить власної голови, та трошки власного досвіду. Тим, хто хоче дізнатися більше про Вальтера Беньяміна, і кому буде важко впоратися з «колекціонером деталей самотужки», я радила б книгу Володимира Єрмоленка. Оповідач і філософ. Вальтер Беньямін та його час. – Київ : Критика, 2011 (остання неабияк посприяла народженню думок для даної статті). В ній дослідник творчості та життя Беньяміна. розповідає про деталі з повсякдення філософа, та причинно-наслідкові зв’язки цих деталей й речей, що призвели до народження філософії малих важливих частинок пазлу нашого життя.

Ольга Гончар, джерело: «Друг читача»

  • 14 червня 2013
about/aboutusmediaabout/aboutusmedia/3437