Блог про сучасну дитячу літературу «Казкарка» знайомить ближче з українською письменницею Оксаною Лущевською. Її прозу для дітей вирізняє позірна простота й доступність стилю, за допомогою яких перед дитиною розкривається серйозний конфлікт, а також уміння напрочуд тонко й делікатно підійти до персонажа, передати його внутрішні переживання з розумінням і добротою. Лущевська – це один із найдинамічніших та найбільш перспективних авторів у сучасній українській дитячій літературі, що звертаються до нових тем і жанрів, намагаються ламати стереотипи та активно засвоюють світовий досвід.

 

 

Еволюція Оксани як письменниці найбільш помітна в жанровому та стильовому аспектах. Лущевська починала з казкових світів і сюжетів, а перейшла до реалістичної, психологічної прози. 2009 року вийшов друком її різдвяний детектив «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки» з ілюстраціями Інги Леві (Київ, «Грані-Т»). Ця книжка занурює читача в романтизований автентичний колорит українського села: відірвана від світу й заметена снігом хатка, колядки, різдвяні обряди й традиції пробуджують в читачах дитячі спогади й зачарування традиційним українським Різдвом, знайоме якщо не з власного досвіду, то вже напевно з «Вечорів на хуторі біля Диканьки» Миколи Гоголя. Головна героїня – міська дівчинка Ляля, що приїхала з батьками до бабусі в село на свята. Разом із сільськими друзями вона намагається розкрити таємницю скриньки з химериками. На героїх чекає ціла купа пригод, таємничі зустрічі, загадкові знайомства та, звісно ж, щасливий фінал.

Близькою за стилем та тематикою до цієї книжки є повість Лущевської «Ворожіння на черевичках» (у книжці «Різдвяні повісті», «Грані-Т», 2010), так само присвячена різдвяним пригодам. Головні герої – дві дівчинки-близнючки – потрапляють в химерну пригоду. Їм доведеться побороти злі чари, врятувати три празники та допомогти людям, що забувають про Різдво, від сірості й буденності.

Традиціям і міфам – автентичним та новоствореним – Оксана Лущевська присвятила окрему книжку – «Золоте колесо року» (Смолоскип, 2011). Це збірка оповідань, легенд та казок, упорядкована за календарним принципом: історії присвячено святам традиційним, як-то Новий рік, Водохреща, Спас тощо, та сучасним – День української мови та писемності та ін. Але – що надзвичайно цікаво – не менше уваги приділено святковим переживанням якоїсь пори року, неповторним відчуттям її особливого кольору, аромату, смаку. Чи то перша гроза, чи то цвітіння соняхів, чи збирання винограду… Можна припустити, що авторка створила для дітей своєрідний «річний довідник українського світовідчуття», що сприяє їхній соціалізації у просторі ідеологічно осмисленої української культури. Цілком логічно книжка стала знахідкою для викладачів української літератури та народознавства, а також для катехитів. Попри всі можливі побоювання «Золоте колесо року» не має й натяку на дидактику чи сумнівні повчання. Це насамперед веселі, романтичні або фантастичні пригоди, дуже світла та надзвичайно лірична проза. Окремої уваги заслуговують соковиті, казкові ілюстрації івано-франківської художниці Світлани Балух.

Після своєрідної «етнографічної», «казкової» тріади авторка зосередила свій інтрес на реалістичній прозі. Спершу вийшла друком книжка в популярній серії «Життя видатних дітей»: Оксана Лущевська про Христофора Колумба, Джона Ньюбері, Чарльза Дарвіна, Дніпрову Чайку, Перл Сайденстрікер Бак». Наступною – книжечка для малят «Втеча» в межах проекту «Книготерапія», спрямованого на те, щоб допомогти дітям подолати певні страхи та адаптуватися в тому чи тому середовищі. «Втечу», зокрема, присвячено страху дітей робити щеплення. Соціальний аспект цієї та подальшої прози авторки, настанова писати психологічно корисні тексти не в останню чергу пов’язані з «відкриттям нових горизонтів»: ґрунтовним знайомством із сучасними тенденціями та теоріями у сфері дитячої літератури світу. Адже з 2010 року Лущевська навчається в магістратурі Пенсильванського державного університету (США), де, серед іншого, вивчає дитячу літературу та дитячі студії. Авторка детально цікавиться проблемним романом та травмою в прозі для дітей і сама пробує писати на відповідні теми. Наразі, зокрема, в Оксани є вже завершена психологічна повість для дітей про розлучення.

Підготувала: Валентина Вздульська

Джерело: Блог про сучасну дитячу літературу «Казкарка»

 • 22 лютого 2012
 • Новини

 • Один день із життя письменника: Оксана Лущевська

  На нашому сайті – нова рубрика! Відтепер ви маєте унікальну нагоду прожити один день разом із письменником чи художником «Граней-Т». І день цей може бути насичений абсолютно різними речами, адже письменники не лише пишуть і читають, але й навчаються, розмірковують, спостерігають, смакують, відпочивають, переглядають фільми, спілкуються із друзями, пишуть і отримують листи... Погодьтеся, це страшенно цікаво – дізнаватися про життя людини, тексти якої стали частиною вашого життя. Знайомлячись з одним днем із життя Оксани Лущевської, яка нині студіює дитячу літературу в Пенсильванському державному університеті,  ми ще й зможемо помандрувати в минуле, бо ж на календарі Оксани Лущевської, який прикрашають герої відомих мультфільмів, 3 липня 2012 року…

 • Книжка, яку приготували Лана Світанкова та Оксана Лущевська

  Завжди цікаво брати до рук книжку, авторами якої є дві людини. Відразу ж у читача виникають запитання: як можна писати книжку в чотири руки? хто набирав текст, а хто вигадував сюжет? У книжки «Солька і кухар Тара-пата», яка ось-ось з’явитися у видавництві «Грані-Т» і на яку з нетерпінням чекають усі книжкові ласуни і ласунки, теж два автори – журналіст, блоґер, кулінар Лана Світанкова та письменниця Оксана Лущевська. Кому належала ідея цієї смачнючої книжки, хто тестував рецепти, хто фантазував, а хто не відходив від кулінарних приписів – відповіді на всі ці запитання та ще на купу інших відшукаєте в інтерв’ю з Ланою та Оксаною.

 • Оксана Лущевська пропагує у США сучасну українську дитячу літературу

  21 лютого в Пенсильванському державному університеті (США) Оксана Лущевська провела презентацію «Сучасна українська дитяча література», де розповіла про українські видавництва дитячої літератури, серії книжок «Граней-Т», свою творчість і прочитала перекладену англійською мовою казку Дзвінки Матіяш «Білий кіт» (із книжки «Казки П’ятинки». Переклад казки з’явився нещодавно завдяки співпраці Оксани Лущевської та Михайла Найдана.

 • Оксана Лущевська: «В Америці серія книжок про пана Мак-Брума вважається класикою»

  «Грані-Т» здали до друку чергове книжкове диво для дітей – книжку «Чарівна ферма пана Мак-Брума» американського письменника Сіда Флейшмана (в перекладі Микити Ярового та ілюструванні Анни Сарвіри). Повість про великого оптиміста Мак-Брума виходить українською вперше. Минулого року Сід Флейшман пішов із життя, але встиг написати спеціально для українського читача передмову. Сьогодні про письменника, його сина Пола, Медаль імені Джона Ньюбері та актуальність оповідок про Мак-Брума розповідає авторка «Граней-Т», яка студіює дитячу літературу в Пенсильванському державному університеті, Оксана Лущевська.

 • «Дивні химерики» Оксани Лущевської потрапили у список найбільш затребуваних книг

  Як повідомляється на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей, минулого тижня книга Оксани Лущевської «Дивні химерики» потрапила у список книг, які користуються найбільшим читацьким попитом.

 • Оксана Лущевська та Зоряна Живка у дитячому клубі «Скворечник»

  19 травня у дитячому клубі «Скворечник» відбулася зустріч із Оксаною Лущевською та Зоряною Живкою в рамках проекту «Книготерапія».

 • Визначено переможців Всеукраїнського профорієнтаційного конкурсу прозових творів для дітей

  Писати художні твори для дітей про професії виявилося непросто не лише для початківців, а й для відомих письменників. На тлі 137 рукописів твори обраних переможців яскраво відрізнялися свіжістю та майстерністю. І ми вітаємо тих, хто цього року найталановитіше допоможе дітлахам знайти себе і зробити чи не найважливіший вибір у своєму житті – вибір професії, що відповідатиме інтересам, життєвим цілям, уподобанням та потребам суспільства.

 • Як призвичаїти дитину до читання?

  Є люди, які не уявляють свого життя без книжки, але є й такі, які прекрасно без неї обходяться. Що впливає на «книжковість» і «безкнижковість» людини? Генетика? Виховання в родині? Навчання у школі? Приклад друзів? Факторів може бути надзвичайно багато, але всі експерти «Граней-Т» сходяться в одному: любов до книжки потрібно прищеплювати змалку...

 • «Захід-Схід» знайомить з письменницею Оксаною Лущевською та її книгою із серії «Життя видатних дітей»

  Мистецько-літературний портал опублікував інтерв’ю Наталки Малетич з молодою авторкою Оксаною Лущевською про вибір і правдивість історій з життя видатних дітей. Письменниця вирішила розповісти школярам про дитинство відомого мореплавця Христофора Колумба; вченого-натураліста Чарльза Дарвіна; видавця, який першим створив книжечки спеціально для дітей – Джона Ньюбері; українську письменницю, авторку лібрето до відомих дитячих опер «Коза-Дереза» і «Пан Коцький» Дніпрову Чайку та американську журналістку і письменницю, яка першою з американців була удостоєна Нобелівської премії, – Перл Сайденстрікер Бак.

 • Улюблені книжки «Граней-Т»

  Книжки, які стають нашими улюбленими, приходять до нас по-різному. Якісь із них нам дарують, якісь ми обираємо інтуїтивно, але все ж найчастіше їх нам рекомендують – рідні, друзі або люди, смаку яких ми довіряємо. Запитання, з яким сьогодні ми звернулися до наших експертів, надзвичайно просте, але в той же час і корисне, адже воно може допомогти обрати книги, які приємно буде почитати під час зимових свят, а ще приємніше – подарувати дорогим людям. А нове актуальне запитання звучить так: «Яка книжка видавництва «Грані-Т» є Вашою улюбленою?»

 • В чому особливість сучасних дітей?

  Сучасні діти добре поінформовані, «комп’ютеризовані», вільні від стереотипів, розумні, не закомплексовані, псевдобезпритульні та динамічні. На актуальне запитання відповідають автори «Граней-Т»: письменники Олесь Ільченко, Лариса Денисенко, Галина Вдовиченко, Зірка Мензатюк, Леся Воронина, Андрій Кокотюха, Іван Андрусяк, Ірен Роздобудько, Оксана Лущевська, Наталя та Валерій Лапікури, Леонід Сорока, художники Ольга Кузнєцова, Надія Дойчева-Бут, Ольга Гаврилова, Ольга Московченко і казкотерапевт Катерина Єгорушкіна.

 • Оксана Лущевська, Валентина Вздульська та Зоряна Живка в селі Крюківщина

  23 грудня 2010 року в школі села Крюківщина відбулися дві зустрічі зі школярами, організовані видавництвом «Грані-Т». Дитячі письменниці Оксана Лущевська, Валентина Вздульська та Зоряна Живка презентували свою книжку «Різдвяні повісті».

 • Чути і бачити

 • Презентація книжки «Солька і кухар Тара-пата»

  21 квітня 2012 р. видавництво «Грані-Т» спільно з мережею родинних ресторанів «Борщ» та компанією «КЛО» презентували першу в Україні кулінарну книжку для дітей «Солька і кухар Тара-пата».

 • Буктрейлер до книжки «Солька і кухар Тара-пата»

  Смакота — річ, звісно, дуже приємна, однак не така проста, як здається на перший погляд. Бо що, скажімо, у вас передовсім асоціюється зі словом «смакувати»?

about/aboutusmediaabout/aboutusmedia/1617