Межа між світом дорослих та дітей – досить умовна, а почасти її і зовсім не існує. Або, як писала Астрід Ліндгрен: «Я пишу, щоб розважити саму себе, тобто дитину, яка все ще живе у моїй душі».

З історією про незвичайне товариство, що оселилося в одній із львівських квартир, маленькі та дорослі читачі зможуть познайомитися у повісті Галини Вдовиченко «Мишкові Миші» (це перша книга пані Галини у жанрі літератури для дітей, адже письменниця відома як авторка кількох жіночих романів). Уже із самої назви твору читач може здогадатися про кого йтиметься у творі. Сказати, що головними персонажами твору є миші – це майже нічого не сказати, адже вони – когорта творчих особистостей, серед яких є композитори, музиканти, поети, співаки і навіть аранжувальники! Знайомтеся: Мишкова (домашня Миша), Джойстик (комп’ютерна Мишка), Баська (Лабораторна Мишка), Гібсон (Смітниковий Щур), Олько (представник польової мишви), Глаша (Гламурна Миша), Лилик (Кажан). Усі ці незвичайні персонажі працюють над створенням власної рок-групи, а допомагає їм хлопчик Мишко. Саме його кімната стала надійним прихистком для музикантів. За допомогою хлопчика креативні мишки здійснюють свою мрію – успішно виступають зі своїм першим концертом.

Образ миші чи не найуживаніший в історії мистецтва та літератури. Скажімо, мишеня Міккі-Маус є не лише улюбленим мультиплікаційним персонажем кількох поколінь малюків, але й символом корпорації «Уолт Дісней». У мережі можна відшукати чимало видань, що спеціалізуються на дитячій літературі, застосовуючи цей символ. Наприклад, один із провідних дитячих журналів Швейцарії має назву «Buch und Maus» (книга й миша). А пестливо-зменшувальне звертання до дитини «мишеня» в традиції німецької мовної культури має значення «любий, маленький». Історія даного образу яскраво представлена у античній міфології. Мотив перевтілення жінки на мишу – це один із провідних сюжетних елементів багатьох казок. Сучасні казки не є винятком у наслідуванні давніх мотивів, адже одна із мишок у повісті Галини Вдовиченко з’являється за допомогою жінки, тобто мами хлопчика: «А мама Михайлика працювала у лабораторії. Звідти вона й принесла додому білу мишку». Мамі стало жаль мишеняти, адже на ньому мали проводити досліди. У персонажів книги «Мишкові Миші» є своя життєва історія. І кожна з них є і повчальною, і смішною, а подекуди – навіть філософською. До речі, авторка навіть зуміла передати мишачий апетит у книзі за допомогою напрочуд оригінальних звукосполучень, які звучать доволі музично:

– Хр-рум! – апетитно відкусила Баська пів-зернятка.

– Хрич-хрич! – озвався Гібсон.

– Хруч-хруч-хруч! – підтримала їх Мишкова.

– Хр-рум! – Хр-рич!

– Хруч-хруч-хруч!

Дорослі, діти та миші у книзі живуть мирно, допомагаючи одне одному. Красномовною є фінальна сцена книжки: адже на мишачий концерт прийшли і старенькі бабусі, і молоді мами з візочками, і коти, і кажани: «Закінчився концерт бурхливими оваціями. Глядачі довго не відпускали зі сцени «Мишкових Мишей». А ті й самі не прагнули йти – повторили на біс кілька пісень, і лише тоді, махаючи лапками, оглядаючись та наштовхуючись одне на одного, зійшли зі сцени».

Не існує світу дитинства без дітей так само, як дому без мишей. А, може, вони, сірі, і є отією своєрідною пам’яттю дитинства, що нагадує нам про цінність усього живого довкола нас?

Тетяна Мельник

Оригінал рецензії http://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/11514/#more-11514

 • 08 червня 2011
 • Новини

 • «Гранівська» книжка на Львівському міжнародному дитячому фестивалі

  От ми і повернулися з травневої відпустки! Але про дитячий фестиваль не забули і нагадуємо вам, що...

 • Що допомагає Вам повернутися в дитинство?

  Чашка теплого молока, вовняні шкарпетки, лапатий сніг, бабусі з першими пролісками біля станцій метро, а може, старі занедбані дитячі бібліотеки, жуйки зі смаком помаранчів, плюшеві зайці з барабанами, залишені кимось «класики» на тротуарі біля під’їзду, чи шеренги першокласників по двоє, приведених на екскурсію до музею, або солодка вата чи цукерки у вигляді малинок… Їх і не перелічити – ті речі, які допомагають нам повертатися у наше дитинство. Хоча, може, всі ми ніколи з нього і не виходили? Запитаємо експертів «Граней-Т».

 • Галина Вдовиченко: «Продовження «Мишкових мишей» Михайлик пропонував назвати «Грицькові миші»

  Проект «Граней-Т» «Діти письменників» розширився і отримав нову, не менш цікаву назву – «Діти й онуки письменників». Саме про своїх улюблених онуків Михайлика та Грицька вирішила розповісти читачам письменниця Галина Вдовиченко. Шестирічний Міха бездоганно знає творчість своєї бабусі, а ось Гриць, якому лише рік, чудово грає роль маленької комашки і любить купатися із… книжками.

 • В чому особливість сучасних дітей?

  Сучасні діти добре поінформовані, «комп’ютеризовані», вільні від стереотипів, розумні, не закомплексовані, псевдобезпритульні та динамічні. На актуальне запитання відповідають автори «Граней-Т»: письменники Олесь Ільченко, Лариса Денисенко, Галина Вдовиченко, Зірка Мензатюк, Леся Воронина, Андрій Кокотюха, Іван Андрусяк, Ірен Роздобудько, Оксана Лущевська, Наталя та Валерій Лапікури, Леонід Сорока, художники Ольга Кузнєцова, Надія Дойчева-Бут, Ольга Гаврилова, Ольга Московченко і казкотерапевт Катерина Єгорушкіна.

 • Якою має бути сучасна дитяча книжка?

  Автори, художники та експерти «Граней-Т» розмірковують про те, якими сьогодні мають бути книжки для дітей. Своїми думками діляться Галина Вдовиченко, Надія Дойчева-Бут, Андрій Кокотюха, Леся Воронина, Ірен Роздобудько, Олесь Ільченко, Катерина Єгорушкіна, Степан Процюк, Оксана Лущевська, Ольга Московченко, Леонід Сорока, Ольга Кузнєцова, Наталя та Валерій Лапікури.

 • Видавництво «Грані-Т» зустрілося із п’ятикласниками Івано-Франківської школи №12

  На зустрічі було представлено серії книжок «Граней-Т» для читачів середнього шкільного віку.

 • Книги видавництва «Грані-Т» ввійшли до сотні найкращих товарів України

  Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості оголосив переможців Всеукраїнського конкурсу якості продукції «100 кращих товарів України». Серед найкращих і найякісніших – уже другий рік поспіль книги видавництва «Грані-Т».

 • Приємно вручати подарунки друзям

  Вчора до нашого офісу завітала Юлія Борисенко, яка стала 4000-м фанатом нашої сторінки у Facebook і отримала в подарунок сертифікат на суму 400 грн. для придбання книг видавництва «Грані-Т». І ось вчора пані Юлія забрала свій приз.

 • Один день з життя письменника: Галина Вдовиченко

  Чи замислювались ви, як і чим жив автор книжки, яку ви зараз читаєте? Адже сучасні письменники звичайні люди, і вони теж мають роботу і родину, обв’язки і мрії, а їхні дні бувають такі ж насичені як і в решти. Інколи у них трапляються надзвичайні дні, коли кожна хвилинка сповнена подіями, думками, розмовами. Саме такі дні приносять нові ідеї, нові твори та нові враження, які потім тим чи іншим чином вплинуть на життя читачів, на наше життя. От про такий незвичайний літній день розповіла «Граням-Т» письменниця і журналістка Галина Вдовиченко.

about/aboutusmediaabout/aboutusmedia/1322